Μιτελντόιτσερ - Μπάγερν 69-82: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τους Βαυαρούς με κορυφαίο Ρούμπιτ

Η Μπάγερν με το επιμέρους 27-9 που έτρεξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Μιτελντόιτσερ εκτός έδρας και κορυφαίο τον Ρούμπιτ κλείδωσε ακόμη μία νίκη (69-82) στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Μπάγερν δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Μιτελντόιτσερ εκτός έδρας με 82-69 για να συνεχίσει νικηφόρα την πορεία της στην Bundesliga. Με την εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά και... ηγέτη τον Όγκουστιν Ρούμπιτ, επικράτησε στο 6ο από τα 7 παιχνίδια του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής (6-1) με την αντίπαλό της να βρίσκεται στο 1-5.

Ενώ η πρώτη περίοδος κύλησε αρκετά... ομαλά και για τις δύο ομάδες, οι Βαυαροί μπήκαν στο β' δεκάλεπτο με πατημένο το γκάζι και δεν το άφησαν στιγμή. Με επιμέρους 27-9 κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και ακόμη και αν οι γηπεδούχοι έκλεισαν υπέρ τους το δεύτερο μισό δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.

Ο Ρούμπιτ οδήγησε την ομάδα του με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκιφάι είχε 15 με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την επικράτηση της Μπάγερν. Για την Μιτελντόιτσερ από την άλλη, Μπρούνιγκ και Μουσιντι σκόραραν από 14 πόντους με τον πρώτο να έχει και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 26-47, 47-62, 69-82

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα