Μπάγερν - Ουλμ 87-80: Νίκη στην πρεμιέρα με σούπερ Γουίνστον και Γουάιλερ-Μπαμπ

Πετυχημένο ήταν για τη Μπάγερν το πρώτο τεστ της σεζόν, παίρνοντας τη νίκη με 87-80 κόντρα στην Ουλμ στο Μόναχο.

Η αφετηρία της σεζόν για τη Μπάγερν Μονάχου έγινε μπροστά στον κόσμο της και στέφθηκε με επιτυχία. Σε μία δυνατή... μάχη κόντρα στην Ουλμ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-80 χάρη στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και τους τρομερούς Γουίνστον και Γουάιλερ-Μπαμπ.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκλεισε την πρώτη περίοδο υπέρ της με 24-18, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε... στο μηδέν (39-39). Η Μπάγερν ανέκαμψε στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 28-15 πήρε μία διαφορά ως οδηγό για το καθοριστικό υπόλοιπο με τον Γουίνστον να κάνει το 67-54. Οι προσπάθειες της Ουλμ δεν είχαν αποτέλεσμα και το τελικό 87-80 έδωσε τη νίκη στους Βαυαρούς.

Πρώτος σκόρερ και... ασταμάτητος ο Γουίνστον με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Γουάιλερ-Μπαμπ να ακολουθεί από κοντά (18π., 7ριμπ., 4ασ.) και τον Γκιλεσπι να σημειώνει 10 με 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, o Χουάν Νούνιεθ, το next big thing του ισπανικού μπάσκετ, σκόραρε 13π., όσους και ο Τζόσους Χόλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-39, 67-54, 87-80