Μπάγερν-Βόννη 84-86: «Έσπασε» την έδρα των Βαυαρών και έκανε το 2-1 στα ημιτελικά

Η Βόννη επικράτησε στην έδρα της Μπάγερν με 84-86 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Γερμανίας βάζοντας προσωρινά... στοπ στους Βαυαρούς.

Η Μπάγερν χρειαζόταν μία νίκη για τους τελικούς, ωστόσο η Βόννη έκανε το break για το 2-1 με το τελικό 84-86 στο Μόναχο.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά και το 10-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν δεν κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο ματς στο επόμενο διάστημα μέχρι και το 65-64 της τέταρτης περιόδου. Η Βόννη έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό φτάνοντας μέχρι και το +13 (28-41) μερικά λεπτά πριν το ημίχρονο (40-45), όμως οι Βαυαροί είχαν τα δικά τους ξεσπάσματα. Λίγο πριν την λήξη, ο Ντεσόν Τόμας έφερε το ματς στα ίσα (84-84), ωστόσο δύο βολές των φιλοξενούμενων έγραψαν το τελικό 84-86.

Ο Χόκινς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Μόργκαν (18π.) και Κέσενς (16π.). Για την Μπάγερν, ο Ντεσόν Τόμας οδήγησε την παρτίδα με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Ντζέντοβιτς να έχει 14, όσους και ο Λούτσιτς που είχε συν 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-45, 63-64, 84-86

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα