Βόνη - Μπάγερν 68-80: Ξεκίνημα με break στα ημιτελικά για τους Βαυαρούς

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 68-80 από τη Βόνη και ξεκίνησε με break την ημιτελική σειρά της Bundesliga.

Το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε σπουδαίο διπλό στη Βόνη -με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο- κι έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι Βαυαροί, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 35-33 στο πρώτο μέρος, βγήκαν στο παρκέ πιο αποφασισμένοι στην επανάληψη και με επί μέρους 16-26, έκλεισαν ιδανικά τη τρίτη περίοδο με +8 υπέρ τους. Ύστερα διαχειρίστηκαν επιτυχώς το προβάδισμα τους, το οποίο έγινε διψήφιο.

Ο Λούτσιτς ήταν με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ο κορυφαίος της Μπάγερν, με τους Γιάραμαζ και Ουάιλερ-Μπαμπ να ακολουθούν με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι απέτυχαν να προστατεύσουν το πλεονέκτημα έδρας που είχαν στην κατοχή τους, ο Τζάκσον-Κάρτραϊτ ξεχώρισε με 14 πόντους κι 9 ασίστ.

Υπενθυμίζεται πως η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 35-33, 51-59, 68-80.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα