Μπάγερν - Κέμνιτς 63-65: Την «σκότωσε» ο Τρεντ Λόκετ

Ευαγγελος Στελλάκης

Ο βετεράνος Τρεντ Λόκετ «εκτέλεσε» την Μπάγερν (11-4) στα 25'' κι οδήγησε την Κέμνιτς (10-6) σε σπουδαίο διπλό στο Μόναχο με 63-65.

25 δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας, η Μπάγερν βρισκόταν στο σκορ με έναν πόντο, αλλά η τρίποντη βόμβα του Τρεντ Λόκετ για το τελικό 63-65 χάρισε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη Κέμνιτς, στην 16η «στροφή» της Bundesliga. Ο 31χρονος, άλλοτε παίκτης των Χάποελ Ιερουσαλήμ κι Ούνικς Καζάν, πήρε την ευθύνη του κρισιμότερου σουτ της συνάντησης, ευστόχησε και στον χρόνο που απέμενε οι Βαυαροί δεν έβγαλαν αντίδραση.

Ο MVP Λόκετ είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 26 λεπτά, με τον πλειμέικερ Έρικ Ουάσινγκτον να προσθέτει ακόμη 11 πόντους για τους θριαμβευτές. Θετικό ματς κι από τον πρώην της ΑΕΚ, Νταρίον Άτκινς, με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25'.

Το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι είχε ως κορυφαίους σκόρερ τους πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, Ντεσόν Τόμας (19π, 4ρ, 2α) και Κέισι Ρίβερς (12π, 2ρ, 2α), αλλά σε γενικές γραμμές η απόδοση της ομάδας, ιδίως επιθετικά, ήταν απογοητευτική, με μόλις 6/32 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικότερα, η Μπάγερν πέτυχε όλους κι όλους 21 πόντους. Το «νεκρό» της διάστημα, το οποίο αποδείχθηκε καταδικαστικό, ήταν στα τελευταία 3:28', όπου έμεινε άποντη.

Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία, έτρεξαν αναπάντητο σερί 8 πόντων κι έφυγαν νικητές από την άδεια και «παγωμένη» Audi Dome.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 42-31, 51-46, 63-65

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα