Μπάγερν - Χάιντελμπεργκ 77-71: «Καθάρισαν» στην τέταρτη περίοδο οι Βαυαροί

Με... ορθολογικό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν επικράτησε της Χάιντελμπεργκ με 77-71 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γερμανίας.

Η Μπάγερν παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του εγχώριου πρωταθλήματος μετά και την νίκη της με 77-71 απέναντι στην Χάιντελμπεργκ για την 12η «στροφή» της BBL, με το ρεκόρ της να φτάνει στο 8-2.

Στο ξεκίνημα του παινχιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά... ασφαλείας, με την ομάδα του Τρινκιέρι να «κλείνει» τελικά το δεκάλεπτο, προηγούμενη με 4 πόντους (20-16). Η μαχητικότητα της Χάιντελμπεργκ συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 33-33.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» μετά την ανάπαυλα, μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους που έμπαιναν στην καθοριστική περίοδο κυνηγώντας το 52-58. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, έτρεξαν ένα... επιβλητικό 18-0 (70-58) και έπρεπε απλώς να διατηρήσουν την υπεροχή τους για το υπόλοιπο του αγώνα. Πράγμα και έκαναν με το τελικό σκορ να τους δίνει τη νίκη με 77-71.

Τζέντοβιτς και Λούτσιτς σκόραραν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να έχει 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον δεύτερο 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-33,52-58, 77-71

@Photo credits: twitter/ FC Bayern

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα