Γκέτινγκεν - Μπάγερν 66-80: «Καθάρισε» με Τόμας και παρέμεινε στην κορυφή

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μπάγερν Μονάχου (6-2) πέρασε με 66-80 από την έδρα της Γκέτινγκεν (4-3), διατηρώντας τη σχέση της με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Αποστολή... εξετελέσθη για το σύνολο του κόουτς Αντρέα Τρινκιέρι, το οποίο έφυγε από τη Σαξονία δίχως να πέσει θύμα κάποιας έκπληξης. Αν και στο πρώτο ημίχρονο η Γκέτινγκεν δημιούργησε συνθήκη ντέρμπι, η ομάδα του Μονάχου καθάρισε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, αναπτύσσοντας ουσιώδες προβάδισμα 13 πόντων, το οποίο διαφύλαξε μέχρι τέλους.

Οι Βαυαροί είχαν ως κορυφαίο σκόρερ τον Ντεσόν Τόμας που σημείωσε 18 πόντους με δύο τρίποντα σε 31 λεπτά, με τον Νιχάντ Τζέντοβιτς να ακολουθεί με 15 πόντους. Οι Ομπστ και Ρούμπιτ πρόσθεσαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα στον λογαριασμό των νικητών.

Από πλευράς γηπεδούχων, που ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, ο Καμάρ Μπάλντγουϊν είχε 17 πόντους και 2 ασίστ σε 32 λεπτά, ενώ ο Στίβεν Μπράουν είχε 15.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 47-60, 66-80

Η Μπάγερν επιβίωσε στην «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague, κάνοντας το 2/2 εντός κόντρα σε Φενέρ και Παναθηναϊκό και πλέον έφτασε τις τρεις σερί νίκες, προτού ταξιδέψει στη Μόσχα (25/11) για το σημαντικό παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη.

@Photo credits: euroleague.net

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα