Κέμνιτς - Μπάγερν 85-80: Ήττα «σοκ» και αποκλεισμός για τους Βαυαρούς από το Κύπελλο

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι... λύγισαν στην πίεση της Κέμνιτς και έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το Κύπελλο Γερμανίας με το εισιτήριο στο Final Four αφού ηττήθηκαν με 85-80 και αποκλείστηκαν.

Στα προημιτελικά έμελλε να σταματήσει η πορεία της Μπάγερν στο φετινό Κύπελλο Γερμανίας, αφού γνώρισε ήττα «σοκ» από την Κέμνιτς και αποκλέιστηκε από τη συνέχεια με 85-80.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-26). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +11 στις αρχές της δέυτερης περιόδου (21-32), η οποία εν τέλει αποδείχθηκε και η χειρότερη παραγωγικά για τους παίκτες του Τρινκέρι, αφού σκόραραν μόλις 13 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφεραν ούτε μία φορά να ανακτήσοουν το προβάδισμα και παρά τους 27 που μέτρησαν στην καθοριστική περίοδο, το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στην Κέμνιτς, μαζί με το εισιτήριο για τους «καλύτερους 4».

Ό πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Άτκινς, ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 21π., 7 ριμπ. και 4 ασίστ, ενώ από την άλλη πλευρά η προσπάθεια του Όμπστ με 18 πόντους (6 τρίποντα) δεν ήταν αρκετή.

Tα δεκάλεπτα: 21-26, 44-39, 72-53, 85-80

@Photo credits: twitter/Bayern FC

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα