Βιλερμπάν - Γκραβελίν 86-83: Παρις Λι for the... win! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Πάρις Λι.

Ένα τρίποντο του Πάρις Λι στα 0.7'' για τη λήξη της παράτασης έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και να χαρίσει τη νίκη στην Βιλερμπάν επί της Γκραβελίν με 86-83.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Βιλερμπάν στο «Astroballe» επί της Γκραβελίν για την 26η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Όχι μόνο τελείωσε το ματς με 21 πόντους έχοντας 1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής, αλλά ευστόχησε και στο σουτ της νίκης!

Με 0.7'' να απομένουν για τη λήξη του αγώνα και με το σκορ στο 83-83, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού με περίσσια δόση σιγουριάς επιχείρησε τρίποντα από τα επτά μέτρα και έστειλε την μπάλα... συστημένη στο καλάθι της Γκραβελίν για το τελικό 86-83.

Ο Μάικ Σκοτ με 23 πόντους (5/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4/ βολές, 7 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν, ενώ «διψήφιος» ήταν και ο Λουβαβού-Καμπαρό με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 41-41, 55-60, 72-72 (κ.α.), 86-83 (παρ.)