Ντιζόν - Βιλερμπάν 71-73: Τη γλίτωσε πριν από το ματς του ΟΑΚΑ

Ο Πάρις Λι.

Από... χίλια κύματα πέρασε η Βιλερμπάν μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Ντιζόν εκτός έδρας με 73-71 καθώς χρειάστηκε ένα καθοριστικό τρίποντο του Λουβαβού-Καμπαρό στα 23'' και 1/2 βολές του Πάρι Λι στα 9'' για να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Η Βιλερμπάν τα βρήκε... σκούρα στο «Palais des Sports Jean-Michel Geoffroy» της Ντιζόν μέχρι να κερδίσει τους γηπεδούχους με 73-71 λίγες ημέρες πριν την επίσκεψή της στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Μάλιστα στην εκπνοή του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν και την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση καθώς το τζαμπ σουτ του Αχμάντ Κέιβερ δεν βρήκε στόχο και έτσι η Βιλερμπάν απέδρασε δύσκολα από την έδρα της Ντιζόν. Ουσιαστικά πραγματοποίησαν αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο του αγώνα, με τον Τιμοτέ-Λουβαβού Καμπαρό να ευστοχεί σε κρίσιμο τρίποντο στα 23'' για το 69-72.

Ο Σικοκό στα 12'' μείωσε σε 71-72, ενώ ο Πάρις Λι με 1/2 βολές στα 9'' έγραψε το 71-73. Ώσπου στην τελευταία επίθεση ο Κέιβερ δεν βρήκε στόχο με την Βιλερμπάν να φτάνει στο 18-6 και να διατηρείται στην 2η θεση της κατάταξης, πίσω από την πρωτοπόρο Μονακό (22-2). Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Λυών ήταν ο Λουβαβού-Καμπαρό με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Λοβέρν (14π.) και Φαλ (11π.)

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-34, 54-47, 71-73.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα