Στρασβούργο - Βιλερμπάν 67-83: Έδωσε... φτερά το τρίποντο του Νουά κόντρα στον Ολυμπιακό

Γιώργος Κούβαρης

Λίγα 24ωρα μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, η Βιλερμπάν διέλυσε μέσα στο Στρασβούργο την ομώνυμη ομάδα με 83-67 για την 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Όπως φαίνεται το τρίποντο του Αμίν Νουά στο παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους» γέμισε με αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση, τόσο τον ίδιο όσο και συνολικά την Βιλερμπάν.

Στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στο Στρασβούργο, η Ασβέλ έκανε... περίπατο κερδίζοντας με χαρακτηριστική ευκολία με σκορ 83-67. Και αυτό χάρη στην εξαιρετική τέταρτη περίοδο, όταν και περιόρισε τους γηπεδούχους σε μόλις 12 πόντους. Ο Νουά ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Βιλερμπάν καθώς σε 24:27 λεπτά συμμετοχής είχε 20 πόντους με 8/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές και 5 ριμπάουντ.

Ο Καουντί πρόσθεσε άλλους 14 πόντους για λογαριασμό της Βολερμπάν, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν οι Γιουσουφά Φαλ και Μάθιους. Με αυτή τη νίκη μπόρεσε να πάρει... ανάσα στην κατάταξη και να πλησιάσει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 43-47, 55-61, 67-83.