Ορλεάν - Βιλεμρπάν 73-87: Έλαμψε ξανά το άστρο του Γουεμπανιάμα

Η Βιλερμπάν επικράτησε με 73-87 της Ορλεάν εκτός έδρας στο πλαίσιο της γαλλικής Λίγκας, με τον 18χρονο Βίκτορ Γουεμπανιάμα να πραγματοποιεί ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση.

Η 18η νίκη (σε 27 αγώνες) της Βιλερμπάν στο γαλλικό πρωτάθλημα είναι γεγονός, με την αμυνόμενο πρωταθλήτρια να παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ πάτησε... γκάζι στην δεύτερη περίοδο και με επί μέρους σκορ 5-23 πήγε στα αποδυτήρια με +16, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα, το next big thing του γαλλικού μπάσκετ, έκανε ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση, καθώς είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 19 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιουσουφά Φαλ συμπλήρωσε 16 πόντους, ο Οκόμπο άλλους 12, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ για 6'45'' έχοντας 2 πόντους στο ενεργητικό του.

Για τη γηπεδούχο Ορλεάν, οι Νομπέλ Μπουνγκού-Κολό και Λαμόντ Ούλμερ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα ηγήθηκαν επιθετικά, δίχως πάντως να γλιτώσουν την ομάδα τους.

Η Ορλεάν βρίσκεται στην 16η θέση με ρεκόρ 9-18 κι η θέση της παραμένει επισφαλής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 22-38, 51-63, 73-87.