Παρί - Μονακό 69-76: «Διπλό» με Μπέικον πριν τον Ολυμπιακό

H Μονακό (17-7) πλησιάσε ακόμα περισσότερο στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, όπου βρίσκεται η Μπουλόν-Λεβαλουά, μετά τη δύσκολη νίκη στην έδρα της Παρί (8-15, 14η) με σκορ 76-69, τρεις ημέρες προτού υποδεχτεί τον Ολυμπιακό για την 31η αγωνιστική της EuroLeague.

H Μονακό, χωρίς τον Μάικ Τζέιμς στη σύνθεσή της, ζορίστηκε μέχρι το τέλος, αλλά έφυγε νικήτρια απ' το Παρίσι, σε ένα ματς με 8.000 θεατές, επικρατώντας της Παρί με σκορ 76-69.

H γαλλική ομάδα υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Πριγκιπάτο στις 23 Μαρτίου (22:00) στην πρώτη αναμέτρηση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τελευταία «διαβολοβδομάδα» της φετινής EuroLeague.

Ο Ντουάιτ Μπέικον σημείωσε 16 πόντους (8 ριμπ.), όσους και ο Ουίλ Τόμας (5 ριμπ.), ενώ ο Άλφα Ντιαλό πρόσθεσε 14 (μαζί με 6 ριμπ.) για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, η οποία έχει μία περισσότερη ήττα από την πρωτοπόρο Μπουλόν-Λεβαλουά (17-6).

Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε το ξέσπασμα της στο 3ο δεκάλεπτο, όπου και απέκτησε διψήφια διαφορά πόντων (+12, 64-52), κάνοντας συντήρηση και ενόψει «διαβολοβδομάδας» στην 4η περίοδο, όπου η Παρί έφτασε μέχρι το -5 (70-65).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-41, 52-64, 69-76