Βιλερμπάν - Μονακό 87-79: Την υπέταξε μετά από 50 λεπτά αγώνα και την προσπέρασε!

Ευαγγελος Στελλάκης

Σε ένα κακό ποιοτικά ντέρμπι διάρκειας 50 λεπτών, η Βιλερμπάν (13-6) επικράτησε με 87-79 της Μονακό (12-7) στην δεύτερη παράταση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Γαλλικής Λίγκας.

Δύο έξτρα πεντάλεπτα χρειάστηκαν οι Βιλερμπάν και Μονακό για να... λύσουν τις διαφορές τους στο Αστρομπάλ, σε ένα ντέρμπι χωρίς ποιότητα αλλά με έντονο σασπένς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής του διάρκειας. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ είχαν προβάδισμα 6 πόντων (64-58) το οποίο δεν προστάτευσαν. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να στείλουν το ντέρμπι στην παράταση, καθώς ο Ντιαλό διαμόρφωσε μετά από ασίστ του Μάικ Τζέιμς το 64-64 στην εκπνοή. Στην πρώτη παράταση δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 8 πόντους η κάθε μια και να οδηγούνται σε νέο πεντάλεπτο. Στα πρώτα δύο λεπτά αυτού η Βιλερμπάν έτρεξε 7-0 σερί (79-72) κι ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν με 21 πόντους ο Μάρκος Νάιτ, ενώ ο Κρις Τζόουνς πρόσθεσε άλλους 19 κι ο Μάθιου Στραζέλ 16. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 23 πόντους αλλά το έκανε έχοντας 8/27 σουτ εντός πεδιάς!

Με αυτή τη νίκη η Βιλερμπάν βελτίωσε σε 13-6 το ρεκόρ της στην Γαλλική Λίγκα, τη στιγμή που η Μονακό υποχώρησε στο 12-7 κι είδα την πρωταθλήτρια να την προσπερνά στην 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 25-29, 47-42, 64-64 (κ.δ.), 72-72 (1η παρ.), 87-79 (2η παρ.)