Ρίτας - Ζαλγκίρις 72-84: «Έσπασε» το αήττητο με ανατροπή! (pics)

Η Ζαλγκίρις άντεξε στην έδρα της Ρίτας Βίλνιους, πήρε τη νίκη (84-72) με ανατροπή και προκάλεσε την πρώτη απώλεια στην πρωτοπόρο του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ζαλγκίρις άντεξε στην έδρα της Ρίτας, στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Λιθουανία! Η επικράτηση της ομάδας του Μάρτιν Σίλερ με 84-72 ήρθε με κόπο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-0 και με 22-7 (στο τέλος της πρώτης περιόδου), ωστόσο μέχρι να συμπληρωθούν τριάντα λεπτά αγώνα, ήταν μπροστά με διαφορά δέκα πόντων (62-52).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από έξι σερί νίκες για τη Ρίτας (6-1), η οποία την Τρίτη (27/10, 19:30) θα είναι η πρώτη αντίπαλος του Περιστερίου στους ομίλους του BCL.

Η ανατροπή για τη Ζαλγκίρις δεν ήρθε εύκολα. Χρειάστηκε να θωρακίσει την άμυνά της και να ανεβάσει την ένταση στα μαρκαρίσματα. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ρίτας έμεινε στους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-34, 52-62, 72-84.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα