ΠΑΟΚ - Λάρισα 93-71: Περίπατος πριν από το ντέρμπι με τον Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς επιβλήθηκε της Λάρισας στο PAOKSPORTS ARENA με 93-71 και θα αντιμετωπίσει (11/11) τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε αρκετά πειστική εμφάνιση (για την εποχή). Στηρίχθηκε στην επιθετική πολυφωνία της και είχε σε εξαιρετική μέρα τους Κακλαμανάκη, Τέρνερ. Η Λάρισα είχε αστάθεια στην απόδοσή της και από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, δεν είχε τρόπο αντίδρασης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Λάρισα είχε μεγαλύτερη ισορροπία στις δύο πλευρές του γηπέδου, σούταρε επίσης με ποσοστό ευστοχίας (περίπου) 60% και είχε το προβάδισμα (13-19, 6’) μέχρι το τέλος της περιόδου (21-24). Στο ίδιο διάστημα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε σκληράδα στην άμυνά του, έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και πάνω σ’ αυτά τα στοιχεία διορθώθηκε στη δεύτερη περίοδο. Γιατί έβαλε την επαφή στην άμυνά του, δεν έδωσε τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις και σε συνδυασμό με την ευστοχία του στο μακρινό σουτ (4/9) ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (39-36, 15’). Η δημιουργία του Γκρίφιν σε συνδυασμό με την εκτέλεση των Κακλαμανάκη, Μαργαρίτη, Λοβ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο +8 (51-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Λάρισα έκανε απόπειρα επιστροφής (52-50, 22’) αλλά τα τρίποντα του Έλστον Τέρνερ ουσιαστικά της έκοψαν τη φόρα και επέβαλαν άλλους κανόνες. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 70-58 (28’) έχοντας λύσεις μέσα στη ρακέτα και από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 73-58. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να «τελειώσουν» το παιχνίδι στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου καθώς το 6-0 σερί έστειλε τη διαφορά στο +21 (79-58) και η συνέχεια απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71