Πανιώνιος - ΑΕΚ: Αγέραστος Βεργίνης, πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο του προημιτελικού (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Ο Δημήτρης Βεργίνης όσο και αν μεγαλώσει, την τέχνη του δεν την ξεχνάει. Στον προημιτελικό του Πανιώνιου με την ΑΕΚ πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Και 21 στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Δημήτρης Βεργίνης είναι 35 ετών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει μπάσκετ. Η τέχνη του σκοραρίσματος δεν ξεχνιέται, ούτε η ηλικία δεν μετράει. Και φυσικά ούτε η κατηγορία.

Στον προημιτελικό ανάμεσα στον Πανιώνιο και την ΑΕΚ ο Βεργίνης τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους απέναντι στην άμυνα μιας ομάδας της Basket League, έχοντας 3/3 βολές, 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Και ο γκαρντ του Πανιωνίου δεν έμεινε εκεί. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 21 πόντους (από τους 46 της ομάδας του) έχοντας 8/8 βολές, 2/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε 14:31!