Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-81: Μόνο με βολές σκόραρε η ομάδα του Πρίφτη στην 4η περίοδο (vid)

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο, όπου σκόραρε έξι πόντους, μόνο από τη γραμμή των βολών! Μέτρησε 0/15 σουτ σε 10 αγωνιστικά λεπτά και 6/8 βολές.

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε επιθετικά στην τελευταία περίοδο του τελικού, κόντρα στον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με 81-73. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη σημείωσαν μόλις 6 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά, όλους από τη γραμμή των βολών (6/8).

Έμειναν δίχως πόντο μέχρι 2.36 πριν από το τέλος του τελικού, ενώ συνολικά μέτρησαν το απίστευτο 0/6 δίποντα και 0/9 τρίποντα!

Το τελευταίο καλάθι που σημείωσε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση ήρθε από τον Λεωνίδα Κασελάκη, 33 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου και έκανε το σκορ 67-58 υπέρ των «πράσινων».

Ακόμη και ο Νεμάνια Νέντοβιτς, μετά την εκπληκτική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, σίγησε στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας και αυτός από τις βολές, με την πρώτη να έρχεται 1.48 πριν το φινάλε.

@Photo credits: INTIME