Προμηθέας - ΠΑΟΚ 100-86: Στο Final 4 από το... ημίχρονο

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού με τον ΠΑΟΚ όμως είδε τον «Δικέφαλο» να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσει το ματς και τελικά έφτασε στη νίκη με 100-86, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Προμηθέας Πατρών παρατάχθηκε με 10 παίκτες στον προημιτελικό του Κυπέλλου κι έπαιξε με τη βελόνα στο κόκκινο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ, σκοράροντας 60 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος» έριξε τη διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους όμως ήταν πολύ αργά. Οι Πατρινοί... επιβίωσαν στον προημιτελικό χάρη στο μαξιλαράκι ασφαλείας που έχτισαν από νωρίς και ακολούθησαν τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ στο Final 4 του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το τριήμερο 18-20/2 στα «Δυο Αοράκια».

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας έκανε εξαιρετικό επιθετικό παιχνίδι έπειτα από το... αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο στην Πάτρα, εκεί όπου ο Μάρβιν Τζόουνς διαμόρφωσε το 8-12 στο 5' με 1/2 βολές. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου που βρήκε ρυθμό στην επίθεση και από το -4, πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε αρχικώς με 17-12, σκοράροντας 9 αναπάντητους πόντους μέσα σε δυο λεπτά.

Εν συνεχεία ο Γκάντι ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (25-14), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 31-18. Ο Προμηθέας συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, φτάνοντας στο +22 (40-18, 12') πολύ νωρίς στο ματς και κάνοντας επιμέρους σκορ 32-6 μέσα σε περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά! Ο Τζόουνς πάλευε μόνος του απέναντι στους ψηλούς των Πατρινών ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ κατέρρεσε σχεδόν σε κάθε κατοχή.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 60-35, έχοντας ήδη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Γκραντ (14π.), Αγραβάνη (11π.) και Σίμπσον (11π.)! Εν συνεχεία ο Προμηθέας δεν σούταρε με την ίδια συνέπεια, όμως διατηρούσε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους. Την ίδια στιγμή, ο ΠΑΟΚ πίεζε περισσότερο στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε μια σχετική χαλάρωση του Προμηθέα, μειώνοντας σε 78-62 στο 30' με το τρίποντο του Γκριν.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά ενώ το τρίποντο του Μάντζαρη στο 32' έκανε το 81-69, μειώνοντας σχεδόν στο μισό το μέγιστο προβάδισμα του Προμηθέα στο ματς. Μάλιστα ο Λαβ έριξε τη διαφορά για πρώτη φορά έπειτα από πολλή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα, κάνοντας το 84-75 στα 5:40 για το τέλος! Οι Λαβ και Λι έδωσαν λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ όμως ο Προμηθέας κράτησε με νύχια και με δόντια τη διαφορά. Ο Άντριτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 93-79 στα 3:10, δίνοντας μεγάλη «ανάσα» στους Πατρινούς. Ο ΠΑΟΚ έχασε κρίσιμα ριμπάουντ κι εν τέλει ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη - πρόκριση με 100-86.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα, σημειώνοντας 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 5/7 βολές, 17/23 δίποντα, 7/13 τρίποντα. Ακολούθως ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να παίξει άμυνα, ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 (84-75, 34') όμως ήταν αργά για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν κατάφερε να καλύψει τη μεγάλη διαφορά.

OΙ MVPs: Ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ ο Τζεράι Γκραντ πρόσθεσε 24 πόντους με 9/11 δίποντα και 5 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντιμίτρι Ρίβερς είχε 0/1 σουτ και 1 ριμπάουντ σε 7:28.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέντρικ Ρέι βοήθησε τον Προμηθέα με 10 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 53% των Πατρινών στο τρίποντο και οι 26 ασίστ που μοίρασαν.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη εμφάνιση του Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο που ήταν αρκετή για να τον στείλει στο Final 4.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στον Προμηθέα να χτίσει από νωρίς διαφορά ασφαλείας (60-35, 20'). Οι «ασπρόμαυροι» βελτίωσαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης όμως έμειναν με την... προσπάθεια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86.