Μπάγερν-Βόννη 78-69: Με ανατροπή και Σίλεϊ οι Βαυαροί!

Γιώργος Κούβαρης

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να βρέθηκε στο -16 στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στην τελευταία περίοδο κατάφερε να επικρατήσει της Βόννης με 78-69.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι «ανέβηκε» στην κατάταξη του γερμανικού πρωταθλήματος στο 18-4 και βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης πίσω από την πρωτοπόρο Λούντβιγκσμπουργκ (20-2) και την Άλμπα (19-3).

Μάλιστα τα πράγματα θα μπορούσαν κάλλιστα να μην είχαν εξελιχθεί καλά και αυτό διότι στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 50-34! Στο 30' κατάφερε να μειώσει σχεδόν στο ήμισυ την διαφορά (53-60) ενώ κλειδί της νίκης ήταν η τελευταία περίοδο και το επιμέρους 24-9 με το οποίο «έκρινε» το ματς.

Ο Ντι Τζέι Σίλεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάγερν έχοντας 20 πόντους με 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ουάιλερ-Μπαμπ πρόσθεσε άλλους 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες. Για την Λούντβιγκσμπουργκ, ο Μίτσοβιτς είχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-50, 53-60, 78-69.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα