Καλαϊτζάκης: Εντυπωσιακό double double στη G-League (vid)

Νίκος Καρφής

O Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν απολαυστικός με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ στην ήττα των Oκλαχόμα Σίτι Μπλου κόντρα στους Σάντα Κρουζ Ουόριορς.

Κέφια είχε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης στο δεύτερο ματς του στη G-League με τη φανέλα του Οκλαχόμα Σίτι Μπλου. Ο Έλληνας περιφερειακός δεν μπόρεσε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα στην δεύτερη παράταση από τους Σάντα Κρουζ Ουόριορς με 127-123, ωστόσο ατομικά ήταν απολαυστικός.

Ο Καλαϊτζάκης έμεινε στο παρκέ για 1 λεπτά και πέτυχε double double με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα. Τελείωσε το ματς με 9/18 σουτ και έδειξε πως έχει ταλέντο να σταθεί επάξια στη θυγατρική λίγκα και γιατί όχι να επιχειρήσει κάποια στιγμή στο μέλλον την επιστροφή του στο ΝΒΑ. Πάντως στη δεύτερη παράταση αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους νικητές ματσάρα έκαναν οι Ουίδερσπουν με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ, αλλά και ο Μούντι με 31 πόντους.