Ηρακλής - Μόρναρ Μπαρ 83-82: Πήρε το θρίλερ και έκλεισε με την πρώτη νίκη ο Γηραιός

Νίκος Καρφής

Ο Ηρακλής χάρη σε μπλοκ του Κουζέλογλου στον Γκόρντιτς στην τελευταία φάση, επικράτησε με 83-82 της Μόρναρ Μπαρ και πήρε την πρώτη νίκη του στο FIBA Europe Cup.

Eπιτέλους ροζ φύλλο για τον Ηρακλή στο FIBA Europe Cup στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 83-82 της Μόρναρ Μπαρ χάρη στο μπλοκ του Κουζέλογλου στην τελευταία φάση και πήγε στο 1-5, τη στιγμή που οι νικητές ανέβηκαν στο 2-4. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν, θεωρώντας πως η μπάλα ακούμπησε πρώτα στο ταμπλό πριν την τάπα του Κουζέλογλου, ωστόσο οι διαιτητές μέτρησαν κανονικά το καλάθι.

Για τους νικητές ο Σκορδίλης ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Μιχαίλοβιτς τελείωσε με 20 και 9 ριμπάουντ.

To ματς
O Hρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 15-9 χάρη στον Ντάγκλας, ενώ ο Γκόρντιτς μείωσε σε 17-14. Τελικά Γούλριτζ και Μόσλεϊ έγραψαν το 21-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ και ο Σκορδίλης έγραψε το 43-40 με κάρφωμα στο ημίχρονο. Η Μόρναρ Μπαρ πέρασε μπροστά με τον Σέχοβιτς να κάνει το 58-61 στο 29'. Ο Γούλριτζ μείωσε σε 69-70, επτά λεπτά για το τέλος. Ο Σταμάτης με τρίποντο έκανε το 72-74, ενώ ο Μόσλεϊ σκόραρε για το 78-82, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Ο Γούλριτζ έκανε το 83-82 στα 32 δευτερόλεπτα. O Nτάγκλας έχασε 2 βολές στα 12 δευτερόλεπτα, αλλά ο Κουζέλογλου τάπωσε τον Γκόρντιτς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82