Περιστέρι - Τσμόκι Μινσκ 80-70: «Γερά» στο παιχνίδι της πρόκρισης με σπουδαίο Πέτεγουεϊ (vid)

Το Περιστέρι (2-2) υπέταξε την Τσμόκι Μινσκ (2-2) στο κλειστό της Τζον Κένεντι με σκορ 80-70 και παραμένει «γερά» στην διεκδίκηση του εισιτηρίου της πρόκρισης στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.

Πολύτιμη νίκη για το Περιστέρι (η 2η σε 4 ματς), χάρη στην οποία διατηρείται για τα... καλά στο κυνήγι της πρόκρισης στον όμιλο του στο FEC. Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι από την Τσμόκι Μινσκ στην πλειοψηφία των λεπτών του αγώνα και δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα, φτάνοντας με σχετική άνετη στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεκίνησε άσχημα το ματς, χάνοντας με 2-10 στο πεντάλεπτο από τους Λευκορώσους που μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, όμως όσο κυλούσε η ώρα η ανάκαμψη έκανε την εμφάνιση της όλο και πιο έντονα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 καθώς δεν δέχθηκαν άλλο καλάθι, «σφίγγοντας» την άμυνα τους.

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι κεφαλαιοποίησε την ανωτερότητα του, φτάνοντας ακόμη και στο +16 (32-16 στο 16'). Η ελληνική ομάδα πήγε με +11 στα αποδυτήρια, αφού κατάφερε να συντηρήσει για ώρα διψήφιες διαφορές στο σκορ. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν περισσότερο και συχνότερα, όμως με το Περιστέρι να διατηρεί τα ηνία και τον έλεγχο του ματς.

Η Τσμόκι μείωσε ως του 6 (52-46 στο 28') όμως το Περιστέρι βρήκε δύο σημαντικά τρίποντα από τον Πέτεγουεϊ, προκειμένου να... ξεφύγει ξανά, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +10. Σε αυτήν, το τοπίο δεν διαφοροποιήθηκε, με τους «πρίγκηπες της Δυτικής όχθης» να τελειώνουν... πρόωρα το ματς, αφού ο ζεστός Πέτεγουεϊ χτύπησε ξανά με νέο τρίποντο (77-61) τρία λεπτά πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας.

Ο Αμερικανός σκόρερ ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους με 6/11 τρίποντα, ενώ 12 και 10 πόντους πρόσθεσαν οι Μορέιρα και Χάγκινς αντιστοίχως.Ο Άντζελο Ουόρνερ είχε 24 πόντους για τους φιλοξενούμενους, όμως η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή για να σώσει την ομάδα του.

Παράλληλα, το Περιστέρι κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Είχε ηττηθεί με 2 πόντους στο Μινσκ, όμως με το +10 απέκτησε αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Λευκορώσους.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-25, 60-50, 80-70

Το Περιστέρι ανέβηκε πλέον βαθμολογικά στο 2-2 και την επόμενη αγωνιστική (10/11) ταξιδεύει στην Δανία προκειμένου να αντιμετωπίσει την Μπάκεν Μπίαρς.