Περιστέρι - Κράιλσχαϊμ 66-76: Κακή εμφάνιση και ήττα, αλλά παραμένει στο κυνήγι της πρόκρισης (vid)

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 66-76 από την Κράιλσχαϊμ στο κλειστό της Τζον Κένεντι κι ως εκ τούτου το ρεκόρ του στο Group G του FIBA Europe Cup υποχώρησε σε 1-2.

Δεν τα κατάφερε το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου κόντρα στους «Μέρλινς», σε ένα ματς όπου του κόστισαν τα πολλά λάθη (21 συνολικά), αλλά και η χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα με τους μόλις 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ένα «νεκρό διάστημα» στο τέλος της 3ης και τις αρχές της 4ης περιόδου αποδείχθηκε... καταστροφικό για τους πρίγκιπες της Δυτικής όχθης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στοιχειωδώς καλύτεροι στα βασικά, είχαν αρκετούς διακριθέντες και ουσιαστικά προστάτευαν, με καλή άμυνα, στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης το προβάδισμα τους.

1:57' πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, με ένα 15-0 σερί το Περιστέρι είχε μειώσει στο καλάθι (49-51), όμως έκτοτε η Κράιλσχαϊμ έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 1-13 κι ουσιαστικά έθεσε ισχυρές βάσεις νίκης (50-64 στο 32'). Η διαφορά πλησίον των 10 πόντων συντηρήθηκε ως το φινάλε από το σύνολο του κόουτς Σεμπάστιαν Γκλάιμ.

Οι Γερμανοί είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Τιμ Σορτς, ο οποίος σε 27 λεπτά παρουσίας είχε 21 πόντους και 4 τελικές πάσες. Πολύτιμος ήταν κι ο Στάκεϊ με 15 πόντους συν 2 ριμπάουντ.

Για την ελληνική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικ ΜακΚρί με 15 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα πέτυχαν οι Πέτεγουεϊ και Μορέιρα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 29-36, 50-55, 66-76

Παρά την ήττα του και το χαμένο βαθμολογικό έδαφος, το Περιστέρι παραμένει στο κυνήγι της πρόκρισης. Την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί (3/11) επί ελληνικού εδάφους την Τσμόκι Μινσκ (2-1), με στόχο την επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα.