Ολυμπιακός: Άλλη ομάδα από ημίχρονο σε ημίχρονο (vid & πίνακας)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Το Gazzetta.gr καταγράφει τις διαφορές των «ερυθρόλευκων» στις βασικές στατιστικές κατηγορίες από ημίχρονο σε ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε μία ακόμη ήττα στην Euroleague, την έκτη συνεχόμενη. Κόντρα στην ΤΣΣΚΑ παραλίγο να γινόμασταν μάρτυρες μίας εντυπωσιακής ανατροπής αφού οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -25 (26-51, 23') και έφτασαν στο +1 (69-68, 38').

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε δύο εκ διαμέτρου αντίθετα αγωνιστικά πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση της ομάδας δε θύμιζε ομάδα επιπέδου Euroleague και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φέρει σε εξαιρετικά άβολη θέση ένα από τα καλύτερα ρόστερ της διοργάνωσης.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το σκορ του πρώτου 20αλέπτου ήταν 26-44 για τους Ρώσους.

Την ώρα που οι γηπεδούχοι επέμεναν σε άστοχα σουτ τριών πόντων, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ξεδίπλωναν το ταλέντο τους στην επίθεση πασάροντας εξαιρετικά.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε σημαντικές αδυναμίες στις ακόλουθες κατηγορίες.... Είχε 3/18 τρίποντα, 9 λάθη, επέτρεψε 13 ασίστ στην ΤΣΣΚΑ ενώ ο ίδιος είχε 5 και δέχτηκε 17 πόντους από αιφνιδιασμό των αντιπάλων.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το σκορ του δεύτερου 20αλέπτου ήταν 48-31 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε εντυπωσιακά πηγαίνοντας από το ένα άκρο στο άλλο.

Απομονώνοντας το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο μπορούμε να δούμε πως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 12/14 δίποντα, 6/19 τρίποντα, υπέπεσε σε 7 λάθη κι έδωσε 8 ασίστ την ώρα που περιόρισε τη δημιουργία των αντιπάλων της αφού η ΤΣΣΚΑ έδωσε μόλις 4 ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολυμπιακός επίσης στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε 12 πόντους στον αιφνιδιασμό και η ΤΣΣΚΑ από τους 17 βρήκε μόλις 6.