Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 82-75: Έφτασε τις 7 σερί νίκες με σούπερ Βέσελι!

Με εξαιρετική συνοχή σε άμυνα και επίθεση, η Φενέρμπαχτσε (12-10) επικράτησε της Μακάμπι (10-12) με σκορ 82-75 και έφτασε τις 7 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague!

Η Φενέρ επιβεβαίωσε εκ νέου ότι αποτελεί την πιο φορμαρισμένη ομάδα της EuroLeague, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Μακάμπι στην Ulker Sports Arena και διπλασιάζοντας τις νίκες της στις αναμετρήσεις με την «ομάδα του λαού».

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι (18π., 6ριμπ., 4ασ.)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ντράγκαν Μπέντερ κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Ulker Sports Arena, σκοράροντας για το 10-13 στο 5:05 και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα για την «ομάδα του λαού» που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-21.

Παρ' όλα αυτά η Φενέρμπαχτσε άρχισε τη δεύτερη περίοδο με σερί 13-0 και προηγήθηκε με 30-21 στο 13:35 με το καλάθι του Γιαν Βέσελι που έφτασε τους 10 πόντους με 5/6 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Ο Μελίχ Μαχμούτογλου σκόραρε για το 32-27, η Μακάμπι πίεσε όμως η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-35.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει για το 55-50 και τη Φενέρμπαχτσε να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 60-53 με το γκολ-φάουλ του Γκούντουριτς. Η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 60-56 με τον Ντιμπαρτολομέο όμως η Φενέρ έκανε σερί 7-0, ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-56, 32:21) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 82-75.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε σούταρε με 72.7% στο δίποντο (24/33)!

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαν Βέσελι ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Φενέρ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρις Τζόουνς είχε 0/1 δίποντο και 2 λάθη σε 5:09.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάισον Πιέρ είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ ότι έδωσε 12 επιθετικά στη Μακάμπι, οι Ισραηλινοί τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-35, 60-53, 82-75.