Χίμκι – Ολυμπιακός: Ισοφάρισε το ρεκόρ στην επίθεση όμως είχε τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της σεζόν

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε απόψε (29/12) κόντρα στη Χίμκι την καλύτερη φετινή επιθετική επίδοσή του σε ημίχρονο ενώ οι 50 πόντοι που δέχτηκε σε αυτό το διάστημα συνιστούν τη δεύτερη χειρότερη αμυντική επίδοση στην άμυνα.

Το καλεντάρι της 17ης αγωνιστικής της regular season έστειλε τον Ολυμπιακό στη Ρωσία για την αναμέτρηση με τη Χίμκι.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-51 έχοντας 6/9 βολές, 9/16 δίποντα και 9/15 τρίποντα, με τους Πρίντεζη και Σλούκα να σημειώνουν από 10 πόντους έκαστος σε αυτό το διάστημα.

Με τους 51 πόντους που σημείωσε, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την καλύτερη επιθετική επίδοση σε ημίχρονο, έχοντας σκοράρει τον ίδιο αριθμό πόντων στο Palau Blaurana κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Αντίθετα, οι 50 πόντοι που δέχτηκε συνιστούν τη δεύτερη αρνητική επίδοση στην άμυνα έπειτα από τους 52 με τη Βαλένθια.