Μιλάνο - Μπασκόνια 79-84: Ντράγκιτς και Χένρι... ξόρκισαν κατάρα 8 ετών! (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Μπασκόνια (7-8) έφυγε νικήτρια από το Μιλάνο (9-6), στην πρώτη της επικράτηση στην ιταλική πόλη από το 2012! Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Πιέρια Χένρι.

Η Μπασκόνια ήταν πειστική. Κάτι παραπάνω από πειστική. Αδίστακτη! Με κινητήριους μοχλούς τον Ζόραν Ντράγκιτς και τον (συνήθη ύποπτο) Πιέρια Χένρι, έφυγε νικήτρια από το Μιλάνο, για πρώτη φορά μετά τις 25/10/2012 (95-85).

Όταν ακόμη η ισπανική ομάδα ήταν γνωστή ως Λαμποράλ Κούτσα! Ακόμη και όταν η Αρμάνι επιχείρησε να... κλέψει το ματς, ο Χένρι έβαλε το ροζ φύλλο στα χέρια του Ιβάνοβιτς με γκολ – φάουλ στα 11'' πριν το τέλος!

Το ματς

Η Μπασκόνια προηγήθηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκτός από ένα σημείο, με την ιταλική ομάδα να έχει προβάδισμα ενός πόντου (7-6).

Ξεκίνησε με σερί 6-0, ενώ προηγήθηκε με 21-13 και στη συνέχεια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 23-19. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, χτυπώντας την Αρμάνι τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από μακριά.

Το μοτίβο συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και κορυφώθηκε στο τρίτο, όπου η Μπασκόνια είχε σταθερά διψήφιο προβάδισμα. Στο 36' η διαφορά έφτασε στο μέγιστο σημείο της (16 πόντοι, 79-63).

Η Αρμάνι, με ένα σερί 8-0) μείωσε μέχρι το 79-71 με ατομική ενέργεια του Μάλκολμ Ντιλέινι (12π.).

Και ύστερα, με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, μείωσε σε 81-77. Ο Ντιλέινι δεν σταμάτησε εκεί. Ασίστ στον Ρολ για το 81-79!

Σε εκείνο το σημείο ήρθε ο Χένρι! Καλάθι και φάουλ στα 11'', που έκαναν το σκορ 84-79!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε 23 ασίστ, έναν 12 της Αρμανι, 9 κλεψίματα και ένα πελώριο 53% στα σουτ τριών πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πιέρια Χένρι με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Ζόραν Ντράγκιτς με 16 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τόνιε Τζεκλίρι με 12 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 μπλοκ και 12 πόντους!

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μάικλ Ρολ με 2 πόντους (στα τελευταία δευτερόλεπτα) σε 10:38.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ένα σερί 7-0 της Μπασκόνια έκανε το σκορ από 48-45, σε 55-45.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κάιλ Χάινς έκλεψε την μπάλα στη ρακέτα της Αρμάνι και έκανε ένα εντυπωσιακό coast 2 coast για να τελειώσει τη φάση με δύσκολο λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-45, 57-64, 79-84.