Παναθηναϊκός: Τον «πληγώνει» η τελευταία περίοδος!

Γιώργος Κούβαρης
Η EuroLeague Greece έβαλε κάτω τους αριθμούς και συμπέρανε ότι οι περισσότερες από τις 12 ήττες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, οφείλονται στην κακή αμυντική απόδοση στα τελευταία δεκάλεπτα των αγώνων.

Θέλετε να το πείτε χαλάρωμα; Θέλετε να το πείτε κούραση; Θέλετε να το πείτε ψυχολογικό άδειασμα; Το σίγουρο είναι ότι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μοιάζει να μένει από δυνάμεις κάθε φορά που ξεκινάει η τέταρτη και τελευταία περίοδος των αγώνων στην EuroLeague.

Βάσει αριθμών, αυτό είναι κάτι που αποδεικνύεται περίτρανα. Ύστερα από 26 ματς στην regular season, οι «πράσινοι» μετρούν 12 ήττες, οι οκτώ εκ των οποίων ήταν απόρροια των άσχημων εμφανίσεων όταν άρχισαν να... σφίγγουν τα γάλατα στα παιχνίδια. Συνολικά, ο Παναθηναϊκός σκοράρει από το ξεκίνημα της σεζόν 20,8 πόντους στα τελευταία δεκάλεπτα και δέχεται 22,3 πόντους. Αυτό όσον αφορά και τις 26 αναμετρήσεις της EuroLeague.

Προσέξτε όμως τι γίνεται: Στις οκτώ από τις 12 ήττες του ήταν η ομάδα που... έχασε στις τελευταίες περιόδους και μάλιστα με... εμφατικό τρόπο έχοντας 14,6 πόντους υπέρ και 25,7 κατά! Αντίστοιχα και στις 12 ήττες των «πρασίνων» το σκορ είναι 15,9-22,9, όπερ και σημαίνει -7 πόντους κατά μέσο όρο στην 4η περίοδο κάθε φορά που έφευγε από το γήπεδο ηττημένος.

Η αναμέτρηση με την Ρεάλ στη Μαδρίτη ήρθε απλά και μόνο για να επιβεβαιώσει τον... φετινό κανόνα του τριφυλλιού καθώς γνώρισε την ήττα στο επιμέρους διάστημα με 13-23. Οι πιο «βαριές» ήττες του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο ήταν το -16 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (16-32), το -14 στη Λιόν από τη Βιλερμπάν (15-29) και το -13 σε Τελ Αβίβ από Μακάμπι (10-23) και ΟΑΚΑ από Μπαρτσελόνα (12-25).