Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι 73-64: Φενέρ και άμυνα από τα παλιά

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Φενέρμπαχτσε (9-12) νίκησε την Αρμάνι (10-11) με 73-64 παίζοντας εκπληκτική άμυνα.

Η Φενέρμπαχτσε επιβεβαίωσε την ανοδική της πορείας αφού νίκησε την Αρμάνι με 73-64 και πλέον απέχει από την ιταλική ομάδα μόλις μία νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. ΝτεΚολό και Ντατόμε από τη μία, Ταρζέφσκι και Σάικς από την άλλη ήταν οι βασικοί υπεύθυνοι για το 12-13 (6'). Ο Σλούκας βρήκε ρυθμό σε εκτέλεση και δημιουργία με αποτέλεσμα αυτομάτως να ανοίξει τη διαφορά η ομάδα του (24-15, 9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες αφού καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Το σκορ μετά από 4' δράσης ήταν μόλις 2-2 (24-17, 14'), ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξέφυγαν χάρη σε τρίποντα των Σλούκα και Ντατόμε (37-20, 18').

Στην τρίτη περίοδο άλλοτε εύκολα κι άλλοτε δύσκολα οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά γύρω από τους 10 πόντους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρη στους Σάικς και Ταρζέφσκι, η Αρμάνι πλησίασε σε 60-58 (35'). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, η νίκη της Φενέρ τέθηκε υπό αμφισβήτηση όμως το τρίποντο του Σλούκα έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (71-62, 39') και εκεί τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 64 πόντους, υποχρεώνοντας την Αρμάνι να σουτάρει με 18.8% στα τρίποντα. Η Φενέρ βρήκε 10 εύστοχα τρίποντα και συνολικά 22 ασίστ με 9 μόλις λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντατόμε πρόσφερε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βέσελι με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Εξαιρετικός και ο Σλούκας με 10 πόντους και 7 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άστοχος ο Ροντρίγκεθ με 4/13 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τόμας ολοκλήρωσε με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Βοήθησε αρκετά και ο ΝτεΚολό με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-62, ΝτεΚολό και Σλούκας ευστόχησαν πίσω από τα 6,75 και... καθάρισαν για την ομάδα τους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 5 μόλις επιθετικά ριμπάουντ. Η Αρμάνι τα 3/16 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Νάναλι και το κάρφωμα του Βέσελι στον αιφνιδιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64