Άλμπα - Μπασκόνια 81-57: Ούτε ο Ιβάνοβιτς σταμάτησε τον κατήφορο

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Μπασκόνια με 81-57 στο τρίτο ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην τεχνική ηγεσία των Βάσκων.

Ο Μαυροβούνιος κόουτς αντικατέστησε τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς, αναλαμβάνοντας για τρίτη φορά στην καριέρα του την Μπασκόνια όμως οι Βάσκοι... κατέρρευσαν στο Βερολίνο από την Άλμπα του Ρενέσες, παραμένοντας δυο νίκες πίσω από την όγδοη θέση και μετρώντας πέντε ήττες στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις στην EuroLeague.

Ο αγώνας

Η Άλμπα Βερολίνου βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Mercedes Benz Arena και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Μάρτιν Χέρμανσον σκόραρε για το 23-12 στο 8:37. Η ομάδα του Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 23-15 ενώ ο Λουκ Σίκμα ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +17, κάνοντας το 37-20 στο 16:27! Μάλιστα οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-26 απέναντι στην Μπασκόνια, κάνοντας επιμέρους σκορ 18-11 στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο εκπληκτικός Ρόκας Γκιεντράιτις εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (57-37) στο 28:36 φτάνοντας τους 17 πόντους σε αυτό το διάστημα! Η Άλμπα συνέχισε στο ίδιο τέμπο (73-48, 35:26) κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με σκορ 81-57.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Άλμπα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μοίρασε 17 ασίστ αντί 10 της Μπασκόνια.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρτιν Χέρμανσον ηγήθηκε επιθετικά της Άλμπα, έχοντας 18 πόντους με 6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα στα 26:11 που έμεινε στο παρκέ.

Από κοντά και ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 17 πόντους (3/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Τόκο Σενγκέλια έμεινε στον 1 πόντο με 0/6 δίποντα και 1/2 βολές στα 24:14 που αγωνίστηκε!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λουκ Σίκμα βοήθησε την Άλμπα με 10 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Άλμπα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τίποτα, η Μπασκόνια τα 19 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-26, 57-37, 81-57.