Χίμκι - Μπασκόνια 79-76: Συνεχίζουν αήττητοι οι Ρώσοι (vid)

Η Χίμκι έκανε το 2/2 στην EuroLeague, επικρατώντας της Μπασκόνια με 79-76 έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις φτιάχνει σερί στη regular season, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Μπασκόνια με πρώτο σκόρερ τον Αλεξέι Σβεντ.

Ο αγώνας

Η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Γιάνις Τίμα σκόραρε για το 13-3 στο 3:53. Ο Λετονός περιφερειακός ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας το 27-17 στο 10' και φτάνοντας τους 12 πόντους με 4/4 βολές, 1/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Ζάιτσεφ ανέβασε τη διαφορά στο +16, διαμορφώνοντας το 39-23 στο 15:55 με 2/2 βολές όμως η Μπασκόνια απάντησε άμεσα με σερί 10-0, μείωσε αρχικώς σε 39-33 με τον Τορνίκε Σενγκέλια ενώ ο Πιέρια Χένρι έκανε το 43-41 στις αρχές της τρίτης περιόδου!

Η Χίμκι άντεξε στην πίεση, βρήκε λύσεις στην επίθεση με το μακρινό σουτ και προηγήθηκε με 60-51 με τον Αλεξέι Σβεντ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 62-55. Η Μπασκόνια έκανε την τελευταία προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 73-67 με τις βολές του Γκαρίνο όμως οι Ρώσοι έφτασαν στη νίκη με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76.