Φενέρμπαχτσε-Μονακό 86-74: Λύγισε τους Μονεγάσκους με τον Σάρας στον πάγκο

Γιάννης Σταυρουλάκης
O Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της Φενέρμπαχτσε (7-7) που επικράτησε της Μονακό (8-6) με 86-74 στο ντεμπούτο του Λιθουανού κόουτς.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε ιδανικό ντεμπούτο στην άκρη του πάγκου της Φενέρμπαχτσε που επιβλήθηκε της Μονακό με 86-74 και έφτασε τις επτά νίκες στην κανονική περίοδο. Το ξέσπασμα του Μάικ Τζέιμς στην τρίτη περίοδο δεν ήταν αρκετό για τους Μονεγάσκους απέναντι στη Φενέρ που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις.

Φενέρμπαχτσε-Μονακό: Το ματς

Η Φενέρμπαχτσε ανανέωσε αρκετές φορές την επίθεσή της στο πρώτο δεκάλεπτο, αρπάζοντας επτά επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα και μοιράζοντας έξι ασίστ για δυο λάθη, μολονότι επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 2/9 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά, η Μονακό πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας (6π., 3/3 δίπ.) και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-21 για τη Φενέρ. Στη συνέχεια, ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις ανέβασε τη διαφορά στο +12, κάνοντας το 42-30 στα 2:52 για το ημίχρονο πριν αναλάβει δράση ο Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε τους 11 από τους επόμενους 15 πόντους της Μονακό ως το ημίχρονο και μάλιστα χρεώθηκε με τεχνική ποινή για πανηγυρισμό σε τρίποντο!

Πάντως η Φενέρμπαχτσε πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-45, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση απέναντι στους Μονεγάσκους που στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Τζέιμς για να γυρίσουν στο παιχνίδι.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους, έκαναν επιμέρους σκορ 22-12 στην τρίτη περίοδο και έχτισαν ξανά διψήφια διαφορά (68-57, 30'). Η Μονακό πίεσε, μειώνοντας σε 77-70 στα 2:50 για το φινάλε όμως οι Τούρκοι έφτασαν στη νικη με 86-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-45, 68-57, 86-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 22-12 της Φενέρμπαχτσε στην τρίτη περίοδο. Οι Τούρκοι αντέδρασαν σωστά στο ξέσπασμα του Μάικ Τζέιμς λίγο πριν από το ημίχρονο και διατήρησαν διψήφια διαφορά ως το φινάλε.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 34:34.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζον Μπράουν τελείωσε τον αγώνα με 2/5 δίποντα και 1 ριμπάουντ σε 22 λεπτά.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 24 πόντους με 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σκότι Γουίλμπεκιν είχε 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 7 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 10 ριμπάουντ του Καλάθη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Φενέρ υποδέχεται την Τουρκ Τέλεκομ (17/12) ενώ η Μονακό φιλοξενεί τη Ροάν (17/12).