Άλμπα-Εφές 95-93: Ο Σίκμα ξέρανε την Εφές με νικητήριο κάρφωμα! (vid)

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε από το -19 όμως ο Λουκ Σίκμα έκρινε το ματς για την Άλμπα, χαρίζοντας τη νίκη στους Γερμανούς με 95-93 με φόλοου κάρφωμα στο 1.3" για το τέλος! Ζορίζει η πρόκριση στα play-offs για την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο Λουκ Σίκμα ήταν εκείνος που υπέγραψε τη νίκη της Άλμπα Βερολίνου επί της Αναντολού Εφές με 95-93 με φόλοου κάρφωμα στο 1.3" για το τέλος. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου (61-42, 23') ωστόσο μπήκε ξανά στο ματς. Μάλιστα είχε το προβάδισμα ως τα 33" όμως δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από το Βερολίνο, με αποτέλεσμα το έργο της πρόκρισης στην οκτάδα να παραμένει εξαιρετικά δύσκολο.

Ο αγώνας

Η Άλμπα Βερολίνου επέβαλε τον ρυθμό της κόντρα στην Αναντολού Εφές και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 24-21, σουτάροντας με 89% στο δίποντο (8/9) και μοιράζοντας 8 ασίστ σε αυτό το διάστημα απέναντι στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Μίτσιτς (10π., 2ασ.).

Η Εφές προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η Άλμπα άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων. Ο Γουίλ Κλάιμπερν μείωσε σε 44-38 στο 18' όμως το τρίποντο του Τζαλίν Σμιθ έκανε το 49-40 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Οι Γερμανοί πήραν 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο από τον Μαοντό Λο απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης που επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 3/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα ο Λο εκτόξευσε τη διαφορά στο +19, κάνοντας το 61-42 στο 23' για την Άλμπα! Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν. Αντίθετα, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, βρίσκοντας λύσεις με τους Μίτσιτς, Κλάιμπερν και Μπράιντ σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές της Άλμπα. Ο Κλάιμπερν διαμόρφωσε το 68-67 στο 30' για την Εφές που έκανε επιμέρους σκορ 19-27 στο τρίτο δεκάλεπτο! Στη συνέχεια μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους, σκοράροντας για τρεις και «γράφοντας» το 68-70.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου ο Σμιθ ισοφάρισε σε 86-86 από τη γραμμή των βολών ενώ το τρίποντο του Πλάις έκανε το 88-91! Ο Ταμίρ Μπλατ έφερε ξανά το ματς στα ίσα (93-93) με μεγάλο τρίποντο στα 33", ο Ελάιτζα Μπράιαντ αστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και ο Λουκ Σίκμα με φόλοου κάρφωμα έκανε το 95-93 στο 1.3" για το φινάλε! O Αταμάν κάλεσε timeout, ο Λάρκιν έκανε την επαναφορά, ο Μπομπουά αστόχησε σε lay-up και η Άλμπα πανηγύρισε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-40, 68-67, 95-93.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ: Στο κάρφωμα του Σίκμα στο φινάλε. Η Εφές δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή από το -19 αφού το φόλοου-κάρφωμα του Σίκμα έκρινε το ματς.

ΟΙ MVPs: Ο Τζαλίν Σμιθ ήταν εκείνος που κουβάλησε επιθετικά την Άλμπα, τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους, 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 26'.

Όσον αφορά τον Σίκμα που «σφράγισε» τη νίκη στο φινάλε, είχε 9 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 25'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαοντό Λο βοήθησε την Άλμπα με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

O ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπομπουά έμεινε στους 2 πόντους με 1/1 δίποντο σε 18'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Άλμπα μοίρασε 26 ασίστ, η Εφές 13.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε επικρατήσει με 78-74 στην Πόλη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Απίθανα πράγματα στα τελευταία λεπτά στο Βερολίνο. Η Εφές δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε με τον Πλάις στα 33" κόντρα στην Άλμπα που έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης όσον αφορά την πρόκριση στα play-offs.