Βιλερμπάν-Φενέρμπαχτσε 91-77: Απόλυτο αφεντικό οι Γάλλοι (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Βιλερμπάν δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στη Φενέρμπαχτσε, χτίζοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας και επικρατώντας με 91-77.

Η Βιλερμπάν έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά, προηγήθηκε με +18 (39-21) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από την ανύμπορη να αντιδράσει Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 91-77.

Οι Γάλλοι παρέσυραν στον ρυθμό τους τη Φενέρ και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-13, ρίχνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο 13-8.

Ο αγώνας

Η Βιλερμπάν πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στη Φενέρμπαχτσε αφού ο Ντι Μποστ άρχισε το ματς με 3/3 τρίποντα για το 9-0 κι εν συνεχεία σκόραρε για το +15 των γηπεδούχων, κάνοντας το 19-4 στο 6'.

Όσον αφορά τη Φενέρ, παραδόθηκε στον ρυθμό της Βιλερμπάν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 25-12, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (5/9 τρίπ.) και υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε 4 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως η Βιλερμπάν συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Νάντο Ντε Κολό εκτόξευσε τη διαφορά στο +18, κάνοντας το 39-21 με τρίποντο στο 15'!

Η Φενέρμπαχτσε πίεσε όμως οι Γάλλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-33, σουτάροντας με καλά ποσοστά κόντρα στη Φενέρ που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Κάρσεν Έντουαρντς. Η Βιλερμπάν έχτισε διαφορά ασφαλείας που κατάφερε να διατηρήσει, αφού ο Ρισασέ έκανε το 60-43 με 2/2 βολές ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 71-55.

Η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε δεν ήλθε ποτέ και η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έφτασε στη νίκη με 91-77.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην εμφάνιση της Βιλερμπάν στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν κυρίαρχος, βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της νίκης.

Ο MVP: Ο Νάντο Ντε Κολό ηγήθηκε επιθετικά της Βιλερμπάν, σημειώνοντας 26 πόντους (4/4 βολ., 5/6 δίπ., 4/8 τρίπ.) ενώ είχε ακόμη 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 23:33.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νταϊσόν Πιέρ είχε 0/1 δίποντο και 1 λάθος σε 9'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο νεοαποκτηθείς Ντι Μποστ βοήθησε τη Βιλερμπάν με 15 πόντους, 5/11 τρίποντα, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι Μποστ και Ντε Κολό πέτυχαν τα 9 από τα 11 τρίποντα της Βιλερμπάν.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με το υπέρ της +19 (84-63) στην Ulker Sports Arena.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βιλερμπάν είχε το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά του ματς, επέβαλε τον ρυθμό της που η Φενέρ δεν μπόρεσε ποτέ να ακολουθήσει και να μπει στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77.