Φενέρμπαχτσε - Βαλένθια 79-77: Ο Γκούντουριτς «καθάρισε» για τη Φενέρ (vid)

Ο Μάρκο Γκούντουριτς το πήρε πάνω του στο φινάλε κόντρα στη Βαλένθια για τη Φενέρμπαχτσε που επικράτησε με σκορ 79-77 και ανέβηκε στο 4-0 στην κατάταξη της EuroLeague, ρίχνοντας τους Ισπανούς στο 1-3.

Η Φενέρμπαχτσε έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στην φετινή EuroLeague αφού υπέταξε την αξιόμαχη Βαλένθια στην Ulker Sports Arena με σκορ 79-77. Για να γίνει όμως αυτό, χρειάστηκαν οι πρωτοβουλίες του Μάρκο Γκούντουριτς στο φινάλε, σκοράροντας 6 πόντους στα τελευταία 31" του ματς.

Ο αγώνας

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πέτυχε 5 σερί πόντους για το 7-13 της Βαλένθια που βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στην Ulker Sports Arena και προηγήθηκε με +9 όταν ο Κάιλ Αλεξάντερ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 14-23 στο 8'. Η Φενέρμπαχτσε πίεσε όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 20-25, σουτάροντας 4/9 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 8-0 για την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού, με τον Τζάρεντ Χάρπερ να σκοράρει για το 20-33 στο 12'! Τελικά η Βαλένθια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-43 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε που είχε μόλις 3/16 τρίποντα (18.8%) σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 για το 44-45 με τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, κάνοντας το 50-47 στο 24'.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 60-58 στο 30' ενώ οι Ίβηρες έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε, μειώνοντας σε 71-68 με τον Τζόσεπ Πουέρτο. Παρ' όλα αυτά, ο Μάρκο Γκούντουριτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 76-70 ενώ ήταν εκείνος που έκανε το 78-72 στα 14" για το τέλος. O Ντούμπλιεβιτς με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 78-75 στα 8.2". Η Φενέρμπαχστε έκανε την επαναφορά όμως ο Ράντεμπο έκλεψε την μπάλα από την Γουίλμπεκιν και σκόραρε για το 78-77!

Οι Ισπανοί έκαναν γρήγορο φάουλ στον Γκούντουριτς, ο οποίος «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών, γράφοντας το τελικό 79-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε όπου άντεξε στην πίεση των Ισπανών.

MVPs: Ο Σκότι Γουίλμπεκιν βοήθησε τη Φενέρ με 20 πόντους (5/9) τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από κοντά και ο Νάιτζελ Χέιζ με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς πέτυχε τους 6 από τους 10 πόντους του στα τελευταία 31" «κλειδώνοντας» τη νίκη της Φενέρμπαχτσε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζόνα Ράντεμπο είχε 1/6 σουτ εντός πεδιάς και 2 λάθη σε 12:18.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 4/8 τρίποντα του Χέιζ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρμπαχτσε έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να διευρύνει το αήττητο σερί της στη regular season απέναντι στη Βαλένθια που πήγε να «κλέψει» το ματς στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77.