Ερυθρός Αστέρας - Ούνικς 78-98: Με το «άστρο» του Χεζόνια να την οδηγεί

Η ρωσική ομάδα κατάφερε να πάρει ένα «διπλό» στην δύσκολη έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 78-98, κάνοντας το ρεκόρ της 7-5 για να μείνει στην 8άδα.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να βρει απάντηση στον φρενήρη ρυθμό της Ούνικς Καζάν, την οποία «φιλοξένησε» για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Οι Ρώσοι είχαν το... λαμπρό άστρο του Χεζόνια να τους οδηγεί με άξιο συμπαραστάτη τον Μπράουν και σημείωσαν την 7η νίκη (78-98) τους στη διοργάνωση.

To ματς

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με... φόρα και έφτασαν πολύ γρήγορα στο 11-2 με δύο τρίποντα του Μάριο Χεζόνια. Οι Ρώσοι στην εξέλιξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκαν πολυφωνία στο σκοράρισμα και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο 16-26.

Η Ούνικς ανέβηκε στους 35 πόντους έχοντας οδηγούς τους Μπράντλεϊ και Κάνααν, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους 9-0 μείωσε στο -3 (32-35) 3:45 πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες, όμως, πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +8 (39-47). Στο πρώτο μέρος ο Χεζόνια είχε 12 πόντους με 3/5 τρίποντα την ώρα που ο Αστέρας είχε ευστοχήσει σε 2 από τις 6 προσπάθειες από την περιφέρεια.

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας ο Ουζίνσκι έγραψε το 41-52 έχοντας 3/3 τρίποντα, ενώ ο Τζον Μπράουν συνέχισε να... φορτώνει το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 44-63 στο 25ο λεπτό. Χόλινς και Ιβάνοβιτς έτρεξαν ένα μικρό σερί για τους γηπεδούχους κάνοντας το 51-63, αλλά ο Σπίσου... εξέθεσε πολλάκις την άμυνα των Σέρβων και έβαλε την ομάδα του στην τελευταία περίοδο με σκορ 57-76.

Στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κάνααν... εκτόξευσε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της και τους 22 πόντους με δύο συνεχόμενα τρίποντα (66-88), με την κατάστσση να γίνεται πλέον μη αναστρέψιμη. Το τελικό σκορ ήταν 78-98 και έδωσε στην Ούνικς ένα μεγάλο «διπλό».

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων στο σημείο που πλησίασε ο Ερυθρός στο δεύτερο δεκάλεπτο (32-35), ενώ έβγαλαν πίεση στην άμυνα και χάλασαν τα σουτ των αντιπάλων τους.

Ο MVP: Ο Μάριο Χεζόνια που ήταν σημαντικός στο παιχνίδι της ομάδας του καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Σε 28:57 σκόραρε 17 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ είχε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κούζμιτς δεν μπόρεσε να βοηθήσει την front line του Ερυθρού, με 2 πόντους και 1/5 δίποντα σε 26 περίπου λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Όχι και τόσο αφανείς οι Τζον Μπράουν και Αϊζάια Κάνααν με 18 (9/12 δίποντα) και 17 πόντους (5/7 τρίποντα) αντίστοιχα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ούνικς έβρισκε διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθε σημείο του αγώνα και έφτασε τους 98 πόντους. Μία ανάσα από το... πάρτυ των 100 που χάλασε όταν αστόχησε ο Τίμα από την περιφέρεια στο τελευταίο σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το χαμηλό βαρομετρικό του Ερυθρού Αστέρα με 6/20 τρίποντα, αλλά και η διαφορά στο σύστημα αξιολόγησης με 118 της Ούνικς έναντι 80 των γηπεδούχων

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σημαντικό «διπλό» για την Ούνικς που συνεχίζει σε τροχιά 8άδας και δείχνει... χαρακτήρα ακόμη και σε μία δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 39-47, 57-76, 78-98