Ισπανία - Φινλανδία 100-90: Η βαριά φανέλα την πήγε στους «4» (vid)

Η Ισπανία θα διεκδικήσει ένα ακόμη μετάλλιο σε Eurobasket αφού νίκησε τους Φινλανδούς 100-90 και προκρίθηκε στον ημιτελικό.

Αποστολή στο Βερολίνο: Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ισπανία μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά εκτός από τις ικανότητες των παικτών της έφερε στο παρκέ και τον θρύλο τον οποίο έχει δημιουργήσει και την βαριά φανέλα που κουβαλάει. Η «ρόχα» νίκησε τους Φινλανδούς με 100-90 και προκρίθηκε σε έναν ακόμη ημιτελικό Eurobasket στον οποίο περιμένει την Ελλάδα ή την Γερμανία.

Η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε την απειρία των Φινλανδών από τόσο σημαντικά παιχνίδια και με πρωταγωνιστή τον Γουίλ Ερνανγκόμεθ που σκόραρε 6 γρήγορους πόντους προηγήθηκε με 8-2 (3’), ωστόσο η εικόνα άλλαξε πάραυτα. Η Φινλανδία ανέβασε τον ρυθμό του αγώνα, βρήκε εύκολα καλάθια τα οποία την ηρέμησαν και ο Μάντσεν της ΑΕΚ την έβαλε μπροστά στο σκορ με 9-14 (6’). Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με τους «Suomi» να σκοράρουν σε κάθε φάση, σμπαραλιάζοντας την αντίπαλη άμυνα και μάλιστα στο τέλος του ο Γιαντούνεν ευστόχησε από το κέντρο για το 19-30.

Η Ισπανία ήθελε να αντιδράσει, αλλά οι Φινλανδοί εκτός από καλή άμυνα, κυκλοφορούσαν απίθανα γρήγορα την μπάλα στην επίθεση με αποτέλεσμα να μετακινούν την άμυνα και να βρίσκουν εύκολα πόντους (22-37, 13’). Ο Γ. Ερνανγκόμεθ κατάφερε με 5 δικούς του πόντους να αλλάξει κάπως την εικόνα του πίνακα το σκορ (29-37, 15’), όμως δεν υπήρξε διάρκεια. Μάρκανεν και Σάλιν με εύστοχα τρίποντα απάντησαν στην άμυνα ζώνης του Σκαριόλο και βρέθηκαν εκ νέου στο +15 (33-48, 18’).

Νωρίς νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο με δύο καρφώματα του Γ. Ερνανγκόμεθ έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (47-52, 22’). Το μομέντουμ της αναμέτρησης είχε αλλάξει ξεκάθαρα, η ισπανικής άμυνας της «ρόχα» ήταν πιο επιθετική, οι Φινλανδοί δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν και ο προημιτελικός έγινε ντέρμπι (51-53, 23’). Οι Ισπανοί προσπέρασαν με τρίποντο του Πάρα (60-57, 26’) και εκτός των αγωνιστικών προβλημάτων πρόσθεσαν και πίεση στους αντιπάλους τους.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου βρήκε την Ισπανία μπροστά στο σκορ με 73-67 και είχε την εμπειρία να την διαχειριστεί σωστά με τον Γκαρούμπα να ευστοχεί από τα 6.75 για το 80-73 (33’). Ο Μάντσεν αναζωπύρωσε τις ελπίδες των Φινλανδών οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν την ώρα που ο Μπριζουέλα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ασταμάτητος και με εύστοχο σουτ από τα 6.75 έκανε το 85-80 (37’) και ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Ισπανία έχανε πίσω με 15 πόντους στο 18’ και στο 23’ είχε ισοφαρίσει. Το πόσο γρήγορα κάλυψε τη διαφορά έπαιξε σημαντικό ρόλο όπως φυσικά και το επιμέρους double σκορ της τρίτης περιόδου (30-15).

Η Φινλανδία μείωσε σε 82-80, ο Σάλιν έκανε λάθος και ο Μπριζουέλα με τρίποντο κι ο Ρούντι με άλλο τρίποντο μετέτρεψαν το σκορ σε 90-82.

MVP: Ο Γουίλ Ερνανγκόμεθ ολοκλήρωσε με 27 πόντους (10/13διπ., 7/8βολ.) και 5 ριμπαόυντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χουάντσο Έρνανγκόμεθ ήταν τρομερός στο πρώτο ημίχρονο (15π., 4ρ.) και ο Ντάριο Μπριζουέλα στο δεύτερο (14π.).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Πολύ κακός ο βασικός point guard Έντον Μαχούνι με 2 πόντους έχοντας 1/6 σουτ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία είχε 9/17 τρίποντα ενώ η Φινλανδία στο ίδιο διάστημα 2/9. Οι Φινλανδοί υπέπεσεσαν σε 19 λάθη εκ των οποίων τα 12 έγιναν κλεψίματα για την «ρόχα».

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φινλανδία έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν το κεφαλαιοποίησε στο σκορ αφού το +15 έγινε στην ανάπαυλα +9. Η Ισπανία είχε εμπειρία, έπαιξε σπουδαία άμυνα, δεν πανικοβλήθηκε και από τη στιγμή που γύρισε το παιχνίδι δεν ήταν δυνατόν να το χάσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90