Φινλανδία - Ολλανδία 88-67: Άνετα με Μάρκανεν και περιμένει αντίπαλο στους «16»

Νίκος Καρφής

Η Φινλανδία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 88-67 της Ολλανδίας και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στη φάση των «16».

Πριν το ξεκίνημα του ματς κόντρα στην Ολλανδία, οι Φινλανδοί ήταν το φαβορί για το ματς και το απέδειξαν και πάνω στο παρκέ. Η παρέα του Μάρκανεν επικράτησε των οράνιε με 88-67 και τώρα έχει μπροστά της τη φάση των «16» και μένει να δει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στα χιαστί.

Για τους νικητές ο Μάρκανεν είχε 22 πόντους και 14 μέτρησε ο Χαφ, ενώ στον αντίποδα ο κορυφαίος παίκτης των Ολλανδών ο Ντε Γιόνγκ σταμάτησε στους 21 πόντους. Οι Φινλανδοί τελείωσαν την αναμέτρηση με 14/36 τρίποντα.

Το ματς

H Φινλανδία μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και ο Ματσούνι έκανε το 20-8, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μάρκανεν ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το 26-11 στο 10'.

Η Ολλανδία δεν μπορούσε να μαζέψει με τίποτα τη διαφορά και ο Χαφ σκόραρε για το 44-27. Ο Γουόρθι Ντε Γιονγκ έφερε το ματς στο 46-30, με τους οράνιε να αδυνατούν να πλησιάσουν στο σκορ τους Φινλανδούς. Η παρέα του Μάρκανεν σούταρε με 8/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ολλανδία είχε 2/9.

Η ομάδα του Κόπονεν συνέχισε να ελέγχει με ευκολία το ματς και εκτόξευσε τη διαφορά στο +29 (69-40) χάρη στο τρίποντο του Μάρκανεν στο 26'. Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει με τίποτα, η διαφορά των δύο ομάδω σε ποιοτικό επίπεδο ήταν εμφανής και ο Βάλτονεν έκανε το 80-55, έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Οι Φινλανδοί διαχειρίστηκαν τη διαφορά και περιμένουν πλέον τον αντίπαλο τους στη φάση των 16, όπου μπορεί να είναι και η Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 48-31, 76-49, 88-67

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φινλανδία καθάρισε το ματς από το ημίχρονο (48-31), ενώ σούταρε με 14/36 τρίποντα και είχε λιγότερα λάθη (8 αντί 15).

MVP: Ο Μάρκανεν ήταν για άλλη μια φορά κορυφαίος των Φινλανδών και τελείωσε με 21 πόντους.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε και ο Χαφ που μέτρησε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Τα αδέρφια Σάφτενααρ έμειναν χαμηλά αφού είχαν από 4 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 24 ασίστ των νικητών και το 4/6 τρίποντα του Μάρκανεν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Φινλανδοί έκαναν το χρεός τους και πλέον ετοιμάζονται για το νοκ-άουτ, ενώ οι Ολλανδοί δεν φάνηκαν ανταγωνιστικοί σε άλλο ένα ματς.