Λιθουανία - Ελλάδα 77-61: Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Παίδες, για το χάλκινο στο EuroBasket

Η Εθνική Παίδων βρήκε μπροστά της μια «διαβασμένη» και προετοιμασμένη Λιθουανία, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 77-61 και αποκλείστηκε από τον τελικό του EuroBasket. Με τον ηττημένο του Γαλλία - Ισπανία (19/8, 22:00) για το χάλκινο μετάλλιο.

Η ξέφρενη πορεία της Εθνικής Παίδων στο EuroBasket βρήκε τοίχο στη Λιθουανία που επικράτησε με 77-61 στον ημιτελικό και υποχρέωσε την Ελλάδα στην πρώτη ήττα έπειτα πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς στο τουρνουά. Η Εθνική επέστρεψε από το -15 (35-20) όμως οι Λιθουανοί έχτισαν ξανά διαφορά που διατήρησαν ως το φινάλε και πλέον η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Νεοκλής Αβδάλας ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους (2/9 τρίπ.) και 4 ριμπάουντ ενώ ο Φίλιππος Τσαχτσίρας πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές τους δεν ήταν αρκετές για την Ελλάδα.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του ματς στα Σκόπια, εκεί όπου ο Ανδρέας Πατρίκης σκόραρε για το 15-18 στο 8' όμως οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 23-18, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ιντρουσάιτις και αφού εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη (7) της ελληνικής ομάδας σε αυτό το διάστημα.

Η Λιθουανία συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε 25-18 με τον Μπουτελιάουσκας ενώ ο Λαουρεντσίκας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας για το 30-20 στο 14'. Η Ελλάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι Λιθουανοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-31.

Τα λάθη συνέχισαν να πληγώνουν την Εθνική που έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας μόνο 2/10 τρίποντα απέναντι στη Λιθουανία που παρουσιάστηκε «διαβασμένη» και προετοιμασμένη. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όμως η Ελλάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στη συνέχεια και μείωσε στο -1 (46-45, 28'), παίζοντας σκληρή άμυνα και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση!

Στη συνέχεια, η Λιθουανία άρχισε να χτίζει διαφορά αφού η Εθνική κόλλησε και πάλι στην επίθεση. Ο Ραουπέλις έκανε το 58-48 από τη γραμμή των βολών στο 34' ενώ ο Μπουτελιάουτας ευστόχησε σε τρίποντο για το 61-50 στα 4:33 για το τέλος. Οι Λιθουανοί ξέφυγαν στο σκορ και η Ελλάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 77-6.

Πλέον θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα απέναντι στον ηττημένο του Γαλλία - Ισπανία (19/8, 22:00)

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-31, 55-46, 77-61.