Λιθουανία - Ισπανία 78-76: Ο Μπράουν πάλεψε αλλά δεν κατάφερε την ολική ανατροπή, ήρωας ο Μπραζντέικις

Δημήτρης Οικονόμου

Ο Λορέντζο Μπράουν αποδεικνύει τη χρησιμότητά του στο ρόστερ της Ισπανίας, όμως παρότι ο καλύτερος παίκτης της, έχασε το σουτ της ισοφάρισης και η Λιθουανία επικράτησε με 78-76 σε φιλικό που διεξήχθη στο Βίλνιους.

Σε ένα φιλικό που περιμέναμε ντέρμπι, η Λιθουανία επικράτησε ξανά της Ισπανίας με 78-76. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέντε (76-71) δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως ο Μπράουν ισοφάρισε με πέντε δικούς του πόντους.

Ένα καλάθι του Μπραζντέικις διαμόρφωσε το 78-76, με 15'' να απομένουν και ο Λορέντζο Μπράουν τελικά από κορυφαίος έγινε μοιραίος, χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο πολιτογραφημένος το φετινό καλοκαίρι Ισπανός σκόραρε 18 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, όντας ο καλύτερος της ομάδας του. Ο Μπριθουέλα έβαλε 12, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Γκαρούμπα (απών ήταν ο Γιουλ) που όμως προσέθεσε μόλις 2. Βαλαντσιούνας (9 ριμπάουντ) και Μπραζντέικις ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Λιθουανών με 16.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 39-30, 56-53, 78-76