Ιταλία - Ελλάδα 64-55: «Μπλοκ» στο όνειρο για οκτάδα, για τις θέσεις 9-16 οι Έφηβοι στο Eurobasket U18

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της Ιταλίας, γνώρισε την ήττα με 64-55 και έχασε το... τρένο της οκτάδας παλεύοντας στη συνέχεια για τις θέσεις 9-16 του Eurobasket της Σμύρνης.

Η Εθνική Εφήβων παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα του Eurobasket U18 και με την απουσία του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ -που αποχώρησε από την διοργάνωση ελέω τραυματισμού- να κρίνεται καθοριστική, ηττήθηκε από την Ιταλία με 64-55.

Οι Έλληνες διεθνείς είδαν την διαφορά να ξεφεύγει (58-35), ωστόσο πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό με τον χρόνο να μην είναι υπέρ τους. Έτσι, σταμάτησαν την πορεία τους προς οκτάδα και αναμένεται να δώσουν αγώνες για τις θέσεις 9-16 με τον... κίνδυνο του υποβιβασμού στην δεύτερη κατηγορία να ελλοχεύει.

Για την Ελλάδα, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Κορκόντζελος με 13 πόντους,8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ζουγρής προσέθεσε άλλους 8 με 10 ριμπάουντ και ο Σπρίντζιος είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Ιταλούς, από 15 πόντους είχαν οι Μορέτι και Βισιντίν με 6 ασίστ, ενώ 14 με 8 ριμπάουντ σημείωσε ο Ινοσέντι.

Η Εθνική ήταν ξανά κακή από το τρίποντο (5/21 3π.), ολοκλήρωσε με 15/41 δίποντα (36.59%), ενώ έμεινε στις 9 ασίστ για 19 λάθη!

Ο αγώνας

Οι Ιταλοί είχαν καλύτερα πατήματα στο ξεκίνημα του αγώνα και έφτασαν στο 6-0 με τον Μορέτι στο 3ο λεπτό, με τον Κορκόντζελο να δημιουργεί το τρίποντο του Σπρίτζιου και να σκοράρει αμέσως μετά για το 6-5 της Εθνικής στο 5'. Λίγο αργότερα ο Πλώτας έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (6-8) για να ακολουθήσουν απανωτές ισοπαλίες. Ο Μορέτι συνέχισε να προσθέτει πόντους στην ομάδα του, ενώ τέσσερις πόντοι του Λαγού έφεραν το 14-14 με το δεκάλεπτο να λήγει σε ίδια βάση (16-16).

Η πολύ όμορφη συνεργασία Μπιλάλη-Ζουγρή για το alley oop του δεύτερου άνοιξε την επόμενη περίοδο, ωστόσο ακολούθησε ένα... άγονο τρίλεπτο και για τις δύο ομάδες. Αυτό σταμάτησε από το τρίποντο του Μαρανγκόν (1/7 μέχρι εκείνο το σημείο) με τον Ινοσέντι να κάνει το +4 (22-18) 5'36'' πριν το ημίχρονο. Το 23-18 μετατράπηκε σε 27-25 από Κορκόντζελο και Πλώτα, όμως οι Ιταλοί έτρεξαν δικό τους σερί με τον Καναβίνα για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το +8 (33-25). Οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας κάνει τα ίδια σουτ (20 δίποντα, 11 τρίποντα). Η Ελλάδα ενώ άρχισε με 2/5 εύστοχα σουτ από την περιφέρεια στην πορεία... σίγησε (2/11 στο ημίχρονο, όσο και η Ιταλία) με το 35% στο δίποντο (7/20) και τις 4 ασίστ να χρίζουν βελτίωσης (11/20 2π. με 55% και 7 ασίστ από την άλλη πλευρά).

Με την επιστροφή, το σύνολο του Καπομπιάνκο έφτασε στο +12 (39-27), με κύριο εκφραστή τον Ινοσέντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε στην ελληνική άμυνα και σκόραρε 9 στους 11 πόντους της ομάδας του μέχρι και το 26' και το 44-29. Οι παίκτες του Καντζούρη έμοιαζαν αποσυντονισμένοι με τα λάθη να διαδέχονται τις χαμένες προσπάθειες, την ώρα που οι αντίπαλοι διαμόρφωναν μία διαφορά 20 πόντων (51-31) 51.1'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γκάλο σκόραρε για το 58-35 μετά από τρία λεπτά στο καθοριστικό δεκάλκεπτο, με τους Έλληνες διεθνείς να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Σημείωσαν δεκατέσσερις αναπάντητους πόντους με Κορκόντζελο, Ευσταθίου και Δήμου μειώνοντας στους 9 (58-49) 4' πριν τη λήξη. Μάλιστα, πίεσαν τους Ιταλούς στα 4/4 του γηπέδου μειώνοντας και άλλο τη διαφορά (62-55), αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και το εισιτήριο των «8».

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55