Ελλάδα-Σλοβενία 61-73: Ηττήθηκε και αγωνιά για Σαμοντούροβ η Εθνική Εφήβων

Πικρία άφησε στην Εθνική Εφήβων ο τρίτος αγώνας του Eurobasket U18 κόντρα στην Σλοβενία, αφού όχι μόνο ηττήθηκε με 61-73, αλλά αγωνιά και για τον τραυματισμό του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη δεν κατάφεραν να δείξουν μεγάλη αντίσταση στους Σλοβένους και ηττήθηκαν με 61-73. Η Ελλάδα ούσα εξαιρετικά άστοχη (3/21 τρίποντα) και φτωχή (11 ασ.) στη δημιουργία έφτασε στο δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα σε τρεις αγώνες στο Eurobasket U18 έχοντας στο μυαλό της τον τραυματισμό του Σαμοντούροβ στα πρώτα λεπτά του αγώνα!

Κορυφαίος του παρκέ για την Εθνική ήταν ο Βαγγέλης Ζουγρής με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, 14 πόντους προσέφερε ο Κορκόντζελος και 7 ο Σπρίντζιος. Από την άλλη, 19 πόντους είχε ο Ζούλιτς και από 10 οι Ζέμλιτς και Σάμαρ.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν με χαμηλό σκορ και τους Σλοβένους να παίρνουν το προβάδισμα με 2-5, προτού ο τραυματισμός του Σαμοντούροβ...παγώσει τις ανάσες της γαλανόλευκης πλευράς. Το 4-9 στο 7ο λεπτό ήθελε τους Έλληνες παίκτες να έχουν σκοράρει μόνο από την γραμμή των βολών την ώρα που και οι δύο ομάδες αντιμετώπιζαν πρόβλημα ευστοχίας. To δεκάλεπτο έληξε με το τρίποντο του Ζούλιτς να διαμορφώνει το 6-16 και το +10 για την ομάδα του.

Μέχρι και το 13ο λεπτό χαρακτηριστικό για την Εθνική ήταν το «0» στις ασίστ, με τους Σλοβένους να έχουν 8 και 6 κλεψίματα φτάνοντας στο 13-26 εκμεταλλευόμενοι παράλληλα τα λάθη των Ελλήνων. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η εικόνα δεν άλλαξε με την διαφορά να αγγίζει ακόμη και τους 20 πόντους (19-39) και τους Σλοβένους να προηγούνται με 25-42 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια. Η Εθνική μας δεν είχε εύστοχο σουτ σε 11 προσπάθειες για τρίποντο, ενώ τα δίποντα ήταν 8/18 (44.4%). Από την άλλη, η στατιστική έγραφε 10/17 δίποντα (58.82%) και 5/14 τρίποντα (35.71%).

Πλώτας και Ζουγρής έδωσαν σκορ στην Εθνική με την επιστροφή από την ανάπαυλα προτού ο Σάμαρ ευστοχήσει ξανά από μακριά (33-51). Το πρώτο τρίποντο για το σύνολο του Καντζούρη ήρθε στο 24' από τον Σπρίντζιο (36-51) και το δεύτερο λίγο αργότερα (2/14) από τον Κορκόντζελο για να μειώσει στο -13 (39-52). Η αφετηρία στην καθοριστική περίοδο δόθηκε με το 43-57 και τον Πέτροβιτς να προσθέτει 2 πόντους στον πίνακα για το 46-64 λίγο αργότερα. Παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών που έφτασαν και στο -12 με τον Ζουγρή (61-73) στο 39', οι Σλοβένοι κρατούσαν το προβάδισμα γνωρίζοντας πως χρόνος κυλά υπέρ τους και τελικά πήραν το ροζ φύλλο με 61-73.

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 25-42, 43-57, 61-73