Ελλάδα - Σερβία 63-77: Ήττα στην δεύτερη αγωνιστική του Eurobasket της Σμύρνης

Η Εθνική Εφήβων παρουσιάστηκε ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα κόντρα στους Σέρβους, αλλά γνώρισε την ήττα με 63-77 στην δεύτερη αγωνιστική του Eurobasket U18.

Μία νίκη και μία ήττα έχει πλέον στο... σακούλι της η Εθνική Εφήβων στη Σμύρνη, αφού γνώρισε την ήττα με 63-77 από την Σερβία στον δεύτερο αγώνα του Eurobasket U18. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για τρεις περιόδους, ωστόσο στην τέταρτη οι αντίπαλοί τους είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ είχε 12 πόντους (συν 5 ριμπάουντ), όσους και ο Καλατζής αποτελώντας τους μοναδικούς διψήφιους για την Ελλάδα, ενώ 9 είχε ο Κορκόντζελος και 8 ο Λαγός.

Από πλευράς Σερβίας που σημείωσε 13 τρίποντα (!) με ποσοστό κοντά στο 40% στους 18 πόντους σταμάτησε ο Κούρτσιτς, 17 είχε ο Ραντάκοβιτς (8ριμπ.), 15 ο Τζόκοβιτς (7ριμπ.) και double -double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ ο Μιλένκοβιτς.

Ο αγώνας

Οι παίκτες της γαλανόλευκης ξεκίνησαν δυνατά το ματς και έφτασαν στο double score (8-4) μετά από περίπου τέσσερα λεπτά αγώνα από τρίποντο του Καλατζή. Διατήρησαν την διαφορά μέχρι και το 8ο λεπτό, όπου οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα με 6 συνεχόμενους πόντους του Κούρτσιτς για το 13-16. Ο ρυθμός ανέβηκε και στις δύο πλευρές, ωστόσο οι βιαστικές επιθέσεις έδωσαν τη δυνατότητα στο σύνολο του Τζόκιτς να φτάσει στο +5(16-21) κλείνοντας την περίοδο με λέι απ του Κοβίτσκοβιτς.

To 16-23 το οποίο διαμόρφωσε ο Μιλένκοβιτς, μετατράπηκε σε 24-23 από Ζουγρή και Σαμοντούροβ με την ελληνική ομάδα να έχει σφίξει τις άμυνές της σε εκείνο το σημείο. Ωστόσο, οι Σέρβοι στο επόμενο διάστημα έτρεξαν σερί 2-9 με το σκορ να φτάνει στο 26-34 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ένα γκολ φάουλ από τον Σαμοντούροβ μείωσε την τιμή στους 4 (31-35), με το clutch τρίποντο του Ραντάκοβιτς (3/4 3π.) να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 31-38. Η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μέρος με 6/18 δίποντα (33.3%) και 3/10 τρίποντα, με τους Σέρβους να έχουν 5/12 (41.67%) και 8/20 (40%) αντίστοιχα.

Με τους Μπιλάλη και Λαγό να σκοράρουν πέντε αναπάντητους πόντους, οι παίκτες του Καντζούρη έκαναν το 40-44 από το 35-44 που είχε διαμορφωθεί στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Παρά την προσπάθεια της Εθνικής να ισοφαρίσει, το πρέσινγκ των Σέρβων και οι σωστές επιλογές στο άλλο άκρο έγραψαν εκ νέου το +8 (47-55) στο 28'. Οι Έλληνες διεθνείς έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου, όμως η αφετηρία της καθοριστικής περιόδου παρέμενε η ίδια.

Ο Καλατζής με το τρίτο του τρίποντο στη βραδιά διαμόρφωσε το 50-57, με τους Ραντάκοβιτς και Κούρτσιτς να συνεχίζουν να είναι πονοκέφαλος και με τις εμπνεύσεις τους να δίνουν αέρα 12 πόντων (50-62) 8'23'' πριν το τέλος. H ψαλίδα άνοιξε περισσότερο και έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της με αποτέλεσμα η Ελλάδα να σημειώσει την πρώτη της ήττα στο Eurobasket U18.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 31-38, 47-55, 63-77