Μαυροβούνιο - Ελλάδα 70-55: Ζήτημα ανωτερότητας

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του EuroBasket 2021 απέναντι στο ανώτερο Μαυροβούνιο, γνωρίζοντας την ήττα με 70-55 παρά τις προσπάθειες των Φασούλα και Νικολοπούλου.

Το Μαυροβούνιο επέβαλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κόντρα στην Ελλάδα, υποχρεώνοντας την Εθνική να κυνηγάει σε όλο το ματς. Κάθε φορά που η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού πλησίαζε στο σκορ, οι Μαυροβούνιες έχτιζαν ξανά διαφορά και έφτασαν στη νίκη κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (42-26). Η ελληνική ομάδα στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Φασούλα (21π., 10/16 δίπ., 4 ριμπ., 1ασ., 1κλ., 5λαθ.) και Νικολοπούλου (19π., 7ασ., 6ριμπ.), έχοντας όμως μόλις 1/11 τρίποντα (0/5 στο πρώτο ημίχρονο)!

Ο αγώνας

Το Μαυροβούνιο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Fonteta, εκεί όπου η Γιοβάνα Πάσιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 21-14 στο 8'. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-16 ενώ η Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς έκανε τη ζημιά στην ελληνική άμυνα, σκοράροντας 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Ελλάδα που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Νικολοπούλου και Φασούλα. Στη συνέχεια η Κοβάτσεβιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 26-16 στο 11:30.

Η Ελλάδα απάντησε με γρήγορο σερί 6-0 (26-22, 13:40) όμως το Μαυροβούνιο έχτισε ξανά διαφορά, προηγήθηκε με +15 με την Μπόζιτσα Μούγιοβιτς (42-27, 19') και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-29, έχοντας ως σημείο αναφοράς την Γιοβάνοβιτς (17π., 5ριμπ.). Σε ό,τι αφορά την Ελλάδα, οι Μαριέλλα Φασούλα (11π.) και Αγγελική Νικολοπούλου (10π.) είχαν σημειώσει τους 21 από τους 29 πόντους για την Εθνική ομάδα που έκλεισε το ημίχρονο με 0/5 τρίποντα.

Η Νικολοπούλου ήταν εκείνη που πέτυχε το πρώτο, μειώνοντας σε 46-34 όμως κάθε φορά που η Ελλάδα πλησίαζε στο σκορ, το Μαυροβούνιο ανέβαζε ξανά τη διαφορά. Ακολούθως η Εθνική βελτιώθηκε στην pick-n-roll άμυνα κάνοντας την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει. Μετά από το 60-47 της Πάσιτς, η Ελλάδα έκανε σερί 6-0 μειώνοντας σε 60-53 με τη Φασούλα στο 35:20 όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω. Η Πάσιτς με λέι-απ σκόραρε για το 70-55 για το Μαυροβούνιο που υποχρέωσε την Εθνική σε ήττα στην πρεμιέρα του EuroBasket Γυναικών.

Πλέον η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή 18/6 (13:00) τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-29, 57-47, 70-55.