Double - double ο Μαντζούκας στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Παίδων

Έχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με τον Πανιώνιο, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 69-56 των «κυανέρυθρων» στον πρώτο αγώνα του 46ου Πανελληνίου Παίδων στο Μέτσοβο.

Η ομάδα της Πάτρας άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και έφθασε να προηγείται με 13-2 στο 8' με καλάθι του Γιώργου Νεόφυτου.

Η πολύ καλή άμυνα των Αχαιών σε συνδυασμό με την αστοχία των «κυανέρυθρων» είχαν ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 20-4 για τον Προμηθέα που κυριάρχησε κατά κράτος στο κομμάτι του ριμπάουντ (16-5).

Ο Πανιώνιος έκανε την αντεπίθεσή του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν και μείωσε σε 22-13 με σερί 9-2. Η διαφορά μειώθηκε στους 7 (25-18) με βολή του Μούοσα και διατηρήθηκε κοντά σους δέκα πόντους μέχρι το 25ο λεπτό όταν ο Προμηθέας προηγήθηκε και πάλι με +17 (52-35).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι Νεοσμυρνιώτες μείωσαν σε 60-52 ύστερα από τρίποντο του Μούοσα, όμως δε μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο και έτσι ο Προμηθέας έφθασε δίκαια στην επικράτηση.

Από την πλευρά του, ο Λευτέρης Μαντζούκας, ο οποίος άρχισε βασικός στον τρίτο τελικό της Basket League με τον Παναθηναϊκό είχε 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-4, 39-30, 58-43, 69-56
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ταρενίδης
Προμηθέας Πάτρας (Μελίγδης): Λιόλιος, Οικονομίδης 10, Μπαζινάς 8, Νεόφυτος 12, Χατζούλης, Μαντζούκας 25(2), Αγγελή 5, Μερμίγκης 3, Κολιός 5(1), Γοργότσης 1, Λάγιος, Πλώτας.
Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας, Γκίκας 12, Κανελλόπουλος, Χρήστου 6, Κωνστακόπουλος 8(1), Λάζαρης 6, Νιβολιανίτης, Μαγγανάς, Σκαρμούτσος 6, Πετρίδης, Μακαριάδης 4, Μόουσα 13(1).