Νίζνι - ΑΕΚ 88-60: Παραδόθηκε σε απουσίες και Ρώσους! (vid)

Η αποδεκατισμένη ΑΕΚ (2-2) υπέστη ακόμη μία βαριά ήττα, αυτή τη φορά από την αήττητη Νίζνι (4-0), η οποία ετοιμάζει βαλίτσες για το Final-8. Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Ρώσων.

Οι συνθήκες είναι ειδικές. Δεν χρειάζονται δικαιολογίες. Ούτε... δάκρυα. Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα και στο Νόβγκοροντ, από τη Νίζνι, η οποία έκανε το 4-0 στον όμιλο και ουσιαστικά είναι από τώρα στο Final-8.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε ξανά χωρίς σέντερ, αφού ο Δημήτρης Μαυροειδής δεν αγωνίστηκε ξανά και οι προσπάθειες ενός άλλου Δημήτρη (του Μωραίτη) δεν ήταν αρκετές.

Η ΑΕΚ προσπάθησε για πέντε λεπτά και μετά παραδόθηκε στη Νίζνι, η οποία τη χτύπησε τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και μακριά απ' αυτό. Ξανά υστέρησε ο Ντάριλ Μέικον.

Το ματς

Η ΑΕΚ πρόσφερε την ελπίδα για πέντε λεπτά. Όσο σκόραρε ο Δημήτρης Μωραίτης που είχε 8 πόντους στο ξεκίνημα και η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 12-7.

Εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Η Νίζνι πίεσε στην άμυνά της, έτρεξε όσο μπορούσε (κάτι που έκανε πριν από 48 ώρες και η Στρασμπούρ) και με ένα σερί 16-0, προηγήθηκε με 23-12!

Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ, η οποία έπαιξε ξανά χωρίς σέντερ, έμοιαζε (φυσιολογικά) ανήμπορη να ελέγξει το ματς.

Έχασε τα ριμπάουντ, δεν είχε δημιουργία (15-6 οι ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) και είδε τη Νίζνι να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο των Βοροντσέβιτς (11 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και Κόμολοφ (12 πόντους με 4/4 τρίποντα).

Η ΑΕΚ μείωσε με ένα τρίποντο του Μωραίτη σε 37-28, αλλά είχε τη Νίζνι να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (41-28) και να κλείνει το ημίχρονο στη μεγαλύτερη τιμή (+16, 46-30) με το τρίποντο του Κόμολοφ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό. Η ΑΕΚ δεν έδειξε διάθεση να ρίξει τη διαφορά, η Νίζνι δεν έδειξε διάθεση να σταματήσει και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (76-45 στο 33').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νίζνι δεν θα μπορούσε να χάσει αν έκανε τα ουσιαστικά: είχε 24 ασίστ, 45 ριμπάουντ, και 50% στα σουτ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ ο Αρτέμ Κομόλοφ με 21 (5/6 τρίπ.) και ο Κέισι Σέπαρντ στο τέλος με 17 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τορόποφ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Credit και στον Στρέμπκοφ με τις 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ντάριλ Μέικον (3/10 σουτ) έκανε ένα ακόμα κακό ματς, μετά το Στρασβούργο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 16-0 της Νίζνι που την έφερε από νωρίς στο +11 (23-12 από 7-12).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ρογκαβόπουλος έκλεψε την μπάλα και ο Ματσιούλις κάρφωσε με τα δύο χέρια.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νίζνι δεν έχει να πετάξει τίποτα. Η ΑΕΚ τα πάντα μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 81-42, 88-60