Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 77-71: Σε περιπέτειες η πρόκριση!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Χάποελ Χολόν με σκορ 77-71, έχασε τη διαφορά της νίκης επί των Ισραηλινών στο ΟΑΚΑ και μπήκε σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Η ΑΕΚ... κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με τη Χάποελ στο Ισραήλ, γνωρίζοντας την ήττα από την ομάδα του Στέφανου Δέδα που κάλυψε το εις βάρος της -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ (100-96) και πλέον υπερτερεί στην ισοβαθμία με την «Ένωση». Πλέον η «Ένωση» έχει μπροστά της τον εκτός έδρας αγώνα με την Τσμόκι Μινσκ ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης έπαιξε μόλις 1:58 πριν αποχωρήσει κουτσαίνοντας στον πάγκο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χάποελ έτρεξε σερί 7-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στην ΑΕΚ ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τον Κατσίβελη να αποχωρεί κουτσαίνοντας μόλις στο 1:58, δίνοντας τη θέση του στον Μωραΐτη. Η «Ένωση» διατηρούσε ισχνό προβάδισμα παρά την πίεση των Ισραηλινών και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-19, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Γιάνκοβιτς (5π.) και Μωραΐτη (5π., 2ασ.) κόντρα στη Χάποελ Χολόν που κυριάρχησε μεν στα ριμπάουντ (16-9) όμως επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/9 τρίποντα, 22.2%).

Ακολούθως ο Γιανίκ Μορέιρα έκανε το 21-23 για την ΑΕΚ ωστόσο η Χάποελ εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές της «Ένωσης» και έκανε σερί 9-0 για το 30-23 με το τρίποντο του Κρις Τζόνσον. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα προηγήθηκε με +8 όταν ο Τζόνσον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 33-25 στο 17:19 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-32. Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα για να περιορίσουν τις περιστροφές και τα ελεύθερα σουτ της Χολόν όμως ο Μάιλς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 51-41!

Τα καλάθια του Μορέιρα και το τρίποντο του Ματσιούλις από τη γωνία κράτησαν όρθια την «Ένωση» που ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας σε 55-53 στο 30'. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 65-67 στο 35:25 όμως η Χάποελ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τις κακές επιλογές της ΑΕΚ κάνοντας σερί 12-0 για το 77-67 στα 2:11 για το τέλος! Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς πόντο για 4' πριν μειώσει ο Λάνγκφορντ από τη γραμμή των βολών σε 77-69!

Εν τέλει η Χάποελ επικράτησε με σκορ 77-71 βάζοντας σε περιπέτειες τους «κιτρινόμαυρους».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.