Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ 70-83

Κάτια Πετροπούλου

Με «σπασμένα» φρένα τρέχει η ΑΕΚ! Η «Βασίλισσα» (7-1) έκανε μεγάλη εμφάνιση στην έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ (6-2), νίκησε με 83-70 και είναι πρώτη και με διαφορά στον Γ' Όμιλο. Εκπληκτικός Γκρίφιν (25π.)!

Το απόλυτο... αφεντικό είναι η ΑΕΚ στον όμιλο της!

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να έχασαν την διαφορά που «έχτισαν» γρήγορα στο ματς (11-27, 6'), αλλά έμειναν συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι, με αποτέλεσμα να νικήσουν την Χάποελ με 83-70, για την αγωνιστική του BCL.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πέρασε στην κορυφή του Γ' Γκρουπ, καλύπτοντας και την ήττα της 1ης αγωνιστικής από την Χάποελ στο ΟΑΚΑ (75-79), ενώ επέκτεινε το νικηφόρο σερί της σε 8-0.

Τρομερή εμφάνιση από τον Μάλκολμ Γκρίφιν, που έκανε ό,τι... ήθελε!

Για την ομάδα του Όντετ Κάτας, ο Τζέιμς Φελντέιν είχε 16 πόντους (7/21 σουτ), ο Τζέι Κόβαν Μπράουν 14 πόντους και ο ΤαΣόν Τόμας 13 και 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε φαντασμαγορικά για την ΑΕΚ, η οποία μέσα σε τρεισήμισι λεπτά πήγε στο +10 (6-16) μέσα από την δημιουργία της και την καλή άμυνα. Το σκορ έφτασε και στο +16 (11-27, 6'), με τους παίκτες του Μπάνκι να έχουν 12/13 σουτ και τους Σάκοτα, Χάντερ, Γκρίφιν και Σαντ-Ρος να κάνουν μεγάλο παιχνίδι. Το αντιαθλητικό του Λαρεντζάκη και λίγο αργότερα το 3ο του φάουλ «χάλασε» το ρυθμό της ΑΕΚ, με τη Χάποελ να κάνει σερί 7-0 και τον Μπράουν να πετυχαίνει τρίποντο στη λήξη (22-29, 10').

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Φελντέιν, Μπράουν και Τόμας πέρασαν μπροστά (33-32, 15'), παρασέρνοντας στο ρυθμό τους την «Βασίλισσα», η οποία είχε 1/12 σουτ μέχρι εκείνη τη στιγμή στη 2η περίοδο. Ο Γκρίφιν (16π., 7/8 σουτ) κράτησε ψηλά την ΑΕΚ, για να μειώσει πάλι ο Μπράουν στο φινάλε (43-48, 20').

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ο Γκρίφιν κυριάρχησε (43-56, 25'), η Χάποελ έμεινε στο «μηδέν» (0/12 σουτ) και ο Χάντερ έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει την διαφορά με βολές. Δύο σερί συνεργασίες των Μπλατ - Στούντεμαϊρ έφεραν την ομάδα του Ισραήλ πάλι κοντά (51-58, 28'), με τον γιο του Ντέιβιντ Μπλατ να βάζει μεγάλο τρίποντο (54-61, 29') και την Χάποελ να μειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο (56-61, 30').

Ο Μπλατ έβαλε μεγάλο τρίποντο και ο Ελιγιάχου ισοφάρισε (61-61, 32'), αλλά η ΑΕΚ με επιμέρους 2-9 και μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη, πέρασε μπροστά (63-70, 35'). Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν σοβαροί και ψύχραιμοι, εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη, με τον Γκρίφιν να βάζει το τελευταίο καλάθι (70-83, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε καλύτερο ποσοστό σε δίποντα (51.28%) και τρίποντα (39.13%), ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γκρίφιν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μα, φυσικά ο Μάλκολμ Γκρίφιν! Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε εκπληκτική εμφάνιση και ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους (8/10δ., 3/4τρ.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Σταθερός ο Χάντερ (16π., 8ρ., 2κλ., 4τ.), σημαντικοί οι Σαντ-Ρος (13π.) - Σάκοτα (12π., 7ρ.), καθοριστικός με το τρίποντό του ο Λαρεντζάκης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάτλερ επιθετικά δεν... υπήρχε (0/8 σουτ σε 35:31), ενώ ο Όουενς δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, όπως στο πρώτο ματς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 63-70 (36') και λίγο αργότερα το ριμπάουντ του Ματσιούλις και η πάσα του Σαντ-Ρος στον Χάντερ για το 68-74 (38').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το... black out της 2ης περιόδου, η Χάποελ το άσχημο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Μπράουν στη λήξη του α' δεκαλέπτου, η alley oop συνεργασία των Μπλατ-Όουενς, το κάρφωμα του Σαντ-Ρος και του Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83.