Καρσίγιακα - Περιστέρι 93-88: Τρίτη ήττα και η πρόκριση μοιάζει... βουνό (vid)

Νίκος Καρφής

To Περιστέρι Bwin ηττήθηκε από την Καρσίγιακα με 93-88 και πλέον η πρόκριση στα προημιτελικά του BCL έχει δυσκολέψει πάρα πολύ.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μέσα στην Τουρκία. Το Περιστέρι Bwin ηττήθηκε με 93-88 από την Καρσίγιακα και με αυτόν τον τρόπο έπεσε στο 0-3. Η Καρσίγιακα πήγε στο 1-2, ενώ στο 2-0 είναι Χάποελ Ιερουσαλήμ και Τενερίφη που το ματς τους τελειώνει αργότερα από το Περιστέρι. Με την ήττα της ομάδας του Σπανούλη, η πρόκριση στην επόμενη φάση μοιάζει με... βουνό.

Για τους Τούρκους ο Μπράουν είχε 23 πόντους, ενώ ο Σίπαχι μέτρησε 18 με 7 ριμπάουντ και ο Χίλιαρντ είχε 18 πόντους με 5/7 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά για την ελληνική ομάδα ο Ντάνγκουμπιτς σημείωσε 18 πόντους και ο Ράγκλαντ 18 πόντους και 11 ασίστ. Στους 20 σταμάτησε και ο Λοβ.

Καρσίγιακα - Περιστέρι: Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 0-6 έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς. Η Καρσίγιακα έτρεξε ένα γρήγορο 9-0 και πέρασε μπροστά με 9-6 χάρη στον Μάρτιν. Ο Σιπάχι έκανε το 15-14, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Χουγκάζ έδινε λύσεις στο Περιστέρι με τα τρίποντα, γράφοντας το 21-24 στο 11'. Ο Χίλιαρντ με... τετράποντο έκανε το 28-28. Ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στην Καρσίγιακα για το 31-28 στο 14'. Ο Μπράουν με μεγάλο τρίποντο έκανε το 41-32 για τους Τούρκους. Ο Γουίλιαμς μείωσε σε 46-42 στο 18'. Η Καρσίγιακα ειχε 7/11 τρίποντα στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σπανούλη μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το 46-50 με τον Λοβ. Ο Σιπάχι έκανε το 49-53 με ωραίο αεροπλανικό στο 23'. Ο Χαλτάλι κάρφωσε εντυπωσιακά για το 64-58, ενώ ο Χίλιαρντ έκανε το 68-62 στο 29'.

Με το τρίποντο του Μπράουν, η Καρσίγιακα έφυγε με 86-74 στο 36'. Ο Λοβ μείωσε σε 89-78 στο 38'. Ο Κάρεϊ έκανε το 91-80 και κλείδωσε τη νίκη της Καρσίγιακα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Καρσίγιακα είχε 19/36 τρίποντα και πήρε καλύτερες αποφάσεις στα τελευταία λεπτά.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μπράουν τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα, όντας πρώτος σκόρερ στο ματς.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ράγκλαντ με 18 πόντους και 11 ασίστ, ο Λοβ είχε 20 πόντους και ο Ντάνγκουμπιτς μέτρησε 18 πόντους.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μήτρου Λονγκ είχε 4 πόντους και 1/5 σουτ και δεν βοήθησε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σίπαχι είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χίλιαρντ μέτρησε 18. Μεγάλο ματς ο Κάρεϊ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/7 τρίποντα του Χίλιαρντ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι κοντράρεται με το Λαύριο στις 11 Φλεβάρη, ενώ η Καρσίγιακα παίζει με Νταρουσάφακα στις 10/2.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88